Wyłudzenia danych. Jak ustrzec klientów przed phishingiem?
W dzisiejszych czasach bardzo łatwo stać się ofiarą cyberataku, czyli przestępczego działania, które ma na celu wykorzystanie systemów i sieci komputerowych do kradzieży czy zniszczenia danych z serwerów. Hakerzy wykorzystują coraz to nowsze sposoby, by zdobyć dostęp do wrażliwych informacji – ich pomysłowość i przebiegłość czasami może zadziwiać. Szczególnie popularnym w e-commerce rodzajem cyberataku jest tzw. phishing. Co to jest, na czym dokładnie polega i jak się przed nim chronić? Zostań z nami, żeby wszystkiego się dowiedzieć!
Czym jest phishing?
Phishing to jeden z najbardziej znanych typów ataków hakerskich, który polega na próbie wyłudzenia danych poprzez nakłonienie użytkownika do wykonania konkretnej czynności. Cyberprzestępca podszywa się pod zaufane źródło, aby uśpić podejrzliwość swojej ofiary i wykorzystać jej nieuwagę. Wyłudzacz może podawać się za przedstawiciela banku, firmy kurierskiej, serwisu społecznościowego, marketplace’u itd. Im bardziej znana marka, tym lepiej – w końcu do takich mamy najwięcej zaufania. Najczęściej użytkownik otrzymuje wiadomość z odnośnikiem, który przenosi go na niewzbudzającą podejrzeń stronę (stworzoną na wzór oryginalnej witryny), a następnie zostaje poproszony o zalogowanie się. W ten sposób sam udostępnia swoje dane hakerowi.
Do czego służy phishing?
Możemy wyodrębnić kilka celów, które cyberprzestępcy chcą osiągnąć poprzez phishing. Po pierwsze, kradzież tożsamości. Nielegalnie pozyskane dane, takie jak hasła, dane do logowania czy numery kart bądź kont bankowych, wykorzystuje się do oszustw finansowych czy innych działań przestępczych. Po drugie, chęć zdobycia dostępu do wrażliwych danych firmowych. Informacje o użytkownikach (konsumentach) czy dane finansowe mogą posłużyć do szantażu lub sprzedaży na czarnym rynku. Po trzecie, korzyści finansowe. Przestępcy poprzez phishing próbują skłonić użytkowników do dokonania płatności lub samodzielnie przeprowadzać nieuprawnione transakcje. Po czwarte i ostatnie, ten rodzaj oszustwa często wykorzystuje się do szerzenia złośliwych treści, które rozwijają kolejne kampanie phishingowe, docierając do większej liczby odbiorców.
Sposób na uniknięcie phishingu – certyfikat SSL
Zastanawiasz się, jak uniknąć phishingu bądź jak ustrzec swoich klientów przed tym typem cyberprzestępstwa? Warto pamiętać o znanych i sprawdzonych środkach bezpieczeństwa. Aby zapewnić konsumentom spokojne, pozbawione ryzyka zakupy, powinniśmy zadbać o bezpieczne połączenie, czyli zdobyć certyfikat SSL (ang. Secure Sockets Layer) – protokół sieciowy chroniący komunikację między przeglądarką internetową a serwerem. Ma on za zadanie szyfrować transmisje danych (informacje poufne). Dzięki certyfikatowi SSL hasła i dane osobowe nie zostaną przechwycone przez nieuprawnione osoby.
Zobacz też: Jaka jest skala oszustw w social mediach?
Co jeszcze możemy zrobić?
Aby jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko phishingu, warto zapewnić klientom możliwość uwierzytelniania dwuskładnikowego – poprzez implementację metody weryfikacji drugiego czynnika (np. kod SMS). Należy również regularnie aktualizować oprogramowanie sklepu internetowego, w tym wszelkie wtyczki oraz moduły. Przestarzały system prowadzi do częstszych ataków hakerskich, ponieważ jest gorzej zabezpieczony. Dobrym pomysłem okaże się również kampania informacyjna na temat phishingu – postaraj się przekazać swoim odbiorcom jak najwięcej na ten temat i przedstawić, w jaki sposób mogą się chronić.
Podsumowanie – phishing w e-commerce
Phishing w e-commerce występuje stosunkowo często, głównie dlatego, że to bardzo żyzny grunt. Liczba transakcji internetowych cały czas rośnie, podobnie jak popularność zakupów online. Coraz więcej osób zamawia w sieci, a nie wszyscy są czujni. Oczywiste jest to, że nie zawsze da się uniknąć ataku cyberprzestępców, jednak warto pozostawać uważnym i mieć oczy szeroko otwarte.