Dzisiaj mamy: Piątek, 19 Kwiecień 2024

Ecomersy Basic #1: Sklep internetowy – jak zacząć?

2021.10.29

Polski rynek e-commerce kryje w sobie mnóstwo możliwości. Coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę. Jeżeli Ty również widzisz w nim ogromny potencjał i myślisz nad założeniem własnego sklepu internetowego, zostań z nami! W dzisiejszym artykule znajdziesz podstawowe informacje, które pozwolą Ci ułożyć sobie wszystko w głowie.

E-commerce zyskuje na atrakcyjności

Pandemia koronawirusa znacznie przyspieszyła rozwój e-commerce. Liczba Polaków robiących zakupy w Internecie dynamicznie wzrasta, rośnie również zaufanie do e-sklepów. Jest to doskonały moment, żeby spróbować swoich sił! Na początek warto zastanowić się, jaka branża najbardziej Cię interesuje, na czym znasz się najlepiej i co rzeczywiście chcesz sprzedawać. Twoja wiedza okaże się nieoceniona przy tworzeniu biznesplanu i dobieraniu asortymentu. No właśnie – dobry plan to już połowa sukcesu!


Zobacz też: Polski rynek e-commerce wciąż rośnie


Najpierw obserwacja, potem działanie

Pierwszym krokiem powinna być analiza rynku, konkurencji i potencjalnych klientów. Chodzi o to, żeby wiedzieć, na co się piszesz, i jakie wyzwania na Ciebie czekają. Warto prześledzić, jakie strategie stosują Twoi przyszli rywale, którzy odnieśli sukces. Należy pamiętać, jak ważne jest budowanie przyjaznych relacji i przejrzystej komunikacji z potencjalnymi konsumentami. Niech dobrze wiedzą, co zamierzasz im zaoferować!

Zacznij działać

W dzisiejszych czasach założenie własnego sklepu internetowego jest naprawdę proste. Więcej trudności sprawia jego optymalizacja i promocja. E-commerce pozwala łatwo wejść na rynek i szybko dotrzeć do klientów. Trzeba jednak pamiętać, że konkurencja jest bardzo duża i utrzymają się na nim nieliczni. Osoby prowadzące sklep amatorsko mają małe szanse na sukces. Na szczęście tu na pomoc przychodzą agencje e-commerce, które prowadzą klientów przez krok po kroku przez wszystkie niuanse związane z rozpoczęciem i napędzeniem sprzedaży w sieci. Pod okiem doświadczonego e-commerce managera rozwiniesz skrzydła i poznasz mechanizmy rządzące e-commerce!. Warto przy tym pamiętać, że sklep internetowy to przedsięwzięcie długoterminowe i nie zarabia na siebie z dnia na dzień. Tu zyski są sumą dobrze zaplanowanych działań z zakresu marketingu i e-commerce.

- W ostatnich latach polski e-commerce rozkwita. Nowe sklepy licznie wkraczają do Internetu, jednak tylko część z nich osiągnie sukces. – mówi Gabriel Besta, CEO w agencji e-commerce Medializer – Warto zdać sobie sprawę z tego, że sprzedaż w sklepie stacjonarnym i w internetowym rządzi się zupełnie innymi prawami. W sieci przede wszystkim trzeba dać się znaleźć, a później przekonać do siebie odbiorców atrakcyjnym i dopracowanym sklepem. Tutaj ciekawy asortyment, to jedynie jeden z wielu elementów składających się na sukces.

Sprzedaż i wybór strony internetowej

W sklepie internetowym możesz sprzedawać zarówno produkty, jak i usługi. Nie muszą one być niesamowicie unikalne czy oryginalne, tak naprawdę liczy się to, jak je zareklamujesz. A do tego przyda się witryna i profile w mediach społecznościowych. Gwarantujemy, że czytelna, przejrzysta i estetyczna strona internetowa pozytywnie wpłynie na rozwój Twojej marki. Uwaga! Strony internetowe, w oparciu o które działają biznesy online, można podzielić na kilka kategorii. Powinny Cię zainteresować dwie: sklep dedykowany oraz platforma.


To warto przeczytać: Wybór platformy e-commerce – na której postawić sklep internetowy?


Sklep dedykowany czy gotowa witryna?

Sklep dedykowany jest tworzony przez specjalistów. Programiści dostosowują stronę pod indywidualne potrzeby, projektują ją od zera. To droższe rozwiązanie, lecz skrojone dokładnie na miarę oczekiwań. Jeżeli nie chcemy lub nie możemy sobie na nie pozwolić, istnieje opcja stworzenia witryny w oparciu o szablon. Niektóre z nich są płatne, inne darmowe. Pamiętaj jednak, że do ceny szablonu trzeba doliczyć koszty rejestracji domeny, które są po Twojej stronie. Domena jest elementem adresu internetowego, który kieruje internautów na żądaną witrynę. Jej koszty różnią się w zależności od rodzaju. Domeny można podzielić na globalne (.com, .net, .org), narodowe (.pl, .de, .fr), regionalne (.waw.pl, krakow.pl, .bydgoszcz.pl) i funkcjonalne (.com.pl, .info.pl, .net.pl).

Konkluzje

Podsumowując, założenie własnego sklepu internetowego jest proste i obiecujące, dlatego coraz więcej osób decyduje się na ten krok. My mamy dla Ciebie jedną radę: przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, dobrze się zastanów, zrób dokładny research i zaplanuj działania krok po kroku.

Polecamy