Miejsce silversów w m-commerce. Badanie Efigence
Firma Efigence przygotowała badanie na temat preferencji i zachowań pokolenia silversów w zakresie używania aplikacji mobilnych – z raportu SilversTech Navigators Research możemy się dowiedzieć, że starsze osoby aktywnie korzystają z urządzeń mobilnych – prawie 70 proc. spędza ze smartfonem w ręce więcej niż godzinę dziennie, 69% używa aplikacji bankowych każdego dnia, a aż 82% realizuje w ten sposób zakupy. Raport został sporządzony pod patronatem Cashless.
Z jakich aplikacji bankowych korzystają najstarsi?
W SilversTech Navigators Research możemy znaleźć informację, że silversi dość dobrze oceniają aplikacje banków, wskazując na ich intuicyjność oraz odpowiednie funkcje. Najwięcej ankietowanych korzysta z aplikacji IKO od PKO BP (24% badanych w wieku 50-59 lat, 22% respondentów w wieku 60-69 lat i 26% spośród najstarszych), aplikacji banku Millenium (odpowiednio w grupach wiekowych: 15%, 9% i 15%) oraz aplikacji mBanku (16%, 11% i 9%). Warto jednak wiedzieć, że seniorzy nadal uważają osobiste wizyty w banku jako bezpieczniejszą metodę załatwiania spraw, wykazują też sceptycyzm wobec biometrycznych metod logowania.
Smartfon czy komputer?
W części poświęconej preferencjom zakupowym silversów autorzy raportu pokazują, że osoby starsze kupujące za pośrednictwem urządzeń mobilnych (czyli 82% ogółu) najczęściej robią zakupy kilka razy w miesiącu. Badani, którzy zadeklarowali, że nie korzystają ze smartfonów w celach zakupowych, wskazywali na częstsze używanie komputera. Wskazywano przy tym na trudności z oceną produktu bez obejrzenia go na żywo, kłopoty ze wzrokiem lub inne problemy z trafieniem w drobne elementy na ekranie. Wśród osób powyżej 70 roku życia uwidaczniały się obawy przed potencjalnym oszustwem w sieci.
Popularne metody płatności
Prawie trzy czwarte respondentów kupujących mobilnie najczęściej korzysta z aplikacji Allegro, na kolejnych miejscach znalazły się aplikacje Empiku, OLX-a, Vinted i CCC. Przy płatnościach silversi najchętniej wybierają BLIK, przy czym preferencje w tym zakresie zmieniają się w zależności od wieku. W grupie 50-59 lat BLIK był wskazywany jako dominująca metoda płatności przez 55% ankietowanych, w grupie wiekowej 60-69 przez 50%, a w gronie osób powyżej 70 lat już tylko przez 35% osób. Respondenci reprezentujący najstarszą grupę wiekową chętniej wybierali szybkie przelewy (44%), płatności kartą (41%) i tradycyjne przelewy (36%).