Dzisiaj mamy: Czwartek, 6 Październik 2022

Krótki przewodnik po modelu Real Time-Bidding

2021.11.08

Dla właścicieli sklepów e-commerce bardzo istotna jest (albo powinna być) dywersyfikacja sposobów, w jaki docierają do swoich odbiorców. Grupę docelową można przyciągnąć za pomocą popularnych systemów reklamowych, takich jak Google Ads czy Facebook Ads. Warto również przyjrzeć się modelowi RTB.

Jak wygląda cały proces?

RTB (ang. Real Time-Bidding) to model, który polega na prowadzeniu aukcji w czasie rzeczywistym, poprzez algorytmy. Kiedy użytkownik odwiedza daną witrynę, system sam licytuje powierzchnię reklamową i wyświetla ją odbiorcy. Proces ten trwa mniej niż sekundę i przebiega w następujący sposób:

  1. Wydawca przesyła informację do SSP (ang. Supply Side Platform), że ma do sprzedania powierzchnię reklamową. W tym celu korzysta z kodu na stronie internetowej.
  2. Partner SSP wysyła zapytanie licytacyjne do partnerów DSP (ang. Demand Side Platform).
  3. DSP na podstawie otrzymanych danych określa potencjalną stawkę, po czym przesyła tę informację z powrotem do SSP.
  4. SSP wybiera najwyższą stawkę spośród wszystkich ofert licytacji.
  5. SSP dzieli się z wydawcą kodem emisyjnym, dzięki któremu wyświetlana jest dana kreacja reklamowa.


Zobacz też: Najpopularniejsze wskaźniki efektywności internetowych kampanii marketingowych


Indywidualne podejście i modele rozliczania

Dla modelu RTB ważne jest, by dana kampania reklamowa była skrojona pod konkretnego odbiorcę. Targetowanie odbywa się za pomocą określenia zainteresowań, intencji zakupowych, demografii. W tym procesie istotny staje się także capping (nałożenie limitu wyświetleń reklamy na unikalnego użytkownika), czas i miejsce emisji oraz stawki. Rozliczać się można za pomocą modelu CPM (Cost Per Mille). Jest to koszt wyświetlenia strony z reklamą 1000 razy. To nie jedyna opcja, istnieją też inne modele efektywnościowe: CPC (Cost Per Click), CPL (Cost Per Lead) czy CPA (Cost Per Action).


Przeczytaj również: 4 sposoby na zwiększenie konwersji w sklepie internetowym


Główne zalety RTB

Real Time-Bidding w dużym stopniu przyczynił się do zwiększenia możliwości reklamowych. Reklamodawca musi sięgnąć po usługi platformy DSP i skonfigurować preferencje kampanii w taki sposób, by docierać do jak największej liczby potencjalnych konsumentów. Pomoże mu to zaoszczędzić mnóstwo czasu i wysiłku. Do innych korzyści należą:

  • wcześniej wspomniane szczegółowe targetowanie
  • zwiększenie efektywności i wydajności kampanii reklamowych
  • możliwość kontrolowania czasu i miejsca emisji, która pozwala na bieżące optymalizowanie budżetów i dopracowywanie kampanii

Dzięki modelowi RTB realne staje się uzyskanie znacznie lepszych efektów przy takim samym budżecie. Przyczynia się to do uzyskiwania wyższych zwrotów z wydatków reklamowych.

Polecamy
Ecomersy basic
#EcomersyBasic #48: Reels. Co musisz wiedzieć o krótkich filmach na Instagram i Facebooka?

#EcomersyBasic #48: Reels. Co musisz wiedzieć o krótkich filmach na Instagram i Facebooka?

2022.09.30
Modę na krótkie, kreatywne filmiki zapoczątkował TikTok. Jako że aplikacja cieszy się tak ogromną popularnością, dwa konkurencyjne serwisy postanowiły przejąć od niej format niedługich video, dzięki którym można promować swoją markę i nie tylko. Na początku Reelsy pojawiły się na Instagramie, potem przyszedł czas na Facebooka. Jeżeli chcesz dowiedzieć się,...
#EcomesyBasic #47: White Hat SEO i Black Hat SEO, czyli dobre i złe techniki pozycjonowania

#EcomesyBasic #47: White Hat SEO i Black Hat SEO, czyli dobre i złe techniki pozycjonowania

2022.09.23
By sklep internetowy był dobrze widoczny w wyszukiwarce, musi zostać skutecznie wypozycjonowany. W tym celu stosuje się różne techniki SEO, które w określony sposób wpływają na miejsce witryny w wynikach wyszukiwania. Można je zwyczajowo podzielić na White Hat SEO oraz Black Hat SEO. Czym się od siebie różnią i które...
#EcomersyBasic #46: Czym jest customer experience?

#EcomersyBasic #46: Czym jest customer experience?

2022.09.16
Customer experience (w skrócie CX) to, najprościej mówiąc, suma doświadczeń klienta związanych z daną firmą. Obejmuje całość relacji na linii konsument-marka, od momentu uświadomienia sobie, że konkretna firma istnieje, aż do chwili ostatniej interakcji. Oznacza to, że właściwie każdy element tej relacji ma znaczenie. Celem jest optymalizacja doświadczeń klienta.
#EcomersyBasic #45: Czym jest breadcrumbs? Menu okruszkowe bez tajemnic

#EcomersyBasic #45: Czym jest breadcrumbs? Menu okruszkowe bez tajemnic

2022.09.09
Breadcrumbs (z ang. okruszki chleba) to inaczej forma nawigacji na stronie internetowej, która wskazuje, w jakim miejscu w witrynie obecnie się znajdujemy. Na pewno kojarzysz bajkę o Jasiu i Małgosi – jej bohaterowie rzucali za sobą okruszki chleba, aby upewnić się, że nie zgubią się w lesie i odnajdą drogę...