Dzisiaj mamy: Wtorek, 21 Maj 2024

Jak przygotować skuteczny post na Facebooka e-sklepu?

2023.03.29

Prowadzisz fanpage swojego sklepu internetowego i zastanawiasz się, jakie treści powinieneś na nim publikować? Na pewno wiesz, że na Facebooku dzielimy się postami, czyli niezbyt długim tekstem najczęściej opatrzonym grafiką, który użytkownicy mogą lajkować, komentować i udostępniać. Jeżeli dana osoba zdecydowała się polubić Facebookową stronę Twojej firmy, oznacza to tylko jedno – interesuje ją Twoja oferta. Spróbuj więc podtrzymać to zainteresowanie poprzez atrakcyjne treści!

Rodzaje postów na Facebooku

Posty na Facebooku muszą przyciągać uwagę – to oczywiste stwierdzenie, chociaż nie tak proste do osiągnięcia, głównie ze względu na ogromną konkurencję. Użytkownicy są często bombardowani rozmaitym contentem, dlatego szybko uczą się selekcjonować informacje, nie poświęcając zbyt dużo czasu na każdy post z osobna. Możesz jednak postarać się sprawić, by przy Twoim contencie zatrzymywali się na dłużej. Warto wspomnieć, że posty na Facebooku dzielą się na tekstowe, graficzne oraz filmowe. Pierwsze z nich zawierają jedynie treści pisane, drugie – treści pisane oraz obraz/fotografię, a trzecie – treści pisane i materiał video. Większość osób publikuje jedynie posty graficzne, ponieważ wydają się najbardziej atrakcyjne, ale posty filmowe cieszą się coraz większą popularnością (w dobie TikToka to nic dziwnego).

Jak powinien być napisany post na Facebooka?

Jak widzisz, skuteczny post na Facebooka nie zawiera tylko tekstu, jednak w tym akapicie skupimy się właśnie na tekście, ponieważ podczas jego tworzenia trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jak można się łatwo domyśleć, treści pisane w postach nie powinny być zbyt długie i przeładowane informacjami. Gdy tylko odbiorca zauważy ścianę tekstu (zwłaszcza na fanpage’u sklepu internetowego), natychmiast go przescrolluje. Użytkownicy mają bowiem coraz mniej czasu, energii i koncentracji, o czym lepiej nie zapominać. Skuteczny post jest nie tylko krótki (optymalna liczba znaków to 50-60, chociaż oczywiście nie w każdym przypadku), ale również interesujący – a zwłaszcza jego pierwsza linijka, która często decyduje o pozostaniu przy naszych treściach. Spróbuj zaciekawić potencjalnego klienta – pytaniem, ciekawostką, grą słowną. Unikaj też skomplikowanego słownictwa, postaw na proste, jasne sformułowania i niezbyt rozbudowane zdania. Mówi się też, że aby tekst stał się bardziej dynamiczny, lepiej używać wielu czasowników – rzeczowniki kojarzą się ze statycznością. Zakończ post wezwaniem do działania (Call to Action), by zachęcić użytkownika do podjęcia interakcji.


Zobacz też: Jakie wymiary powinny mieć grafiki na Facebooka w 2023 roku?


Dodatkowe porady – to jest istotne!

Facebookowy post powinien także odnosić się do bieżącej oferty, czyli zawsze opierać się na tym, co aktualnie dzieje się w sklepie internetowym – chodzi przecież o to, by konsumenci byli zawsze na bieżąco, nawet gdy nie odwiedzają Twojej strony. Znakomitym pomysłem jest również używanie emoji, czyli piktogramów służących do wyrażania emocji. Sprawdź, które emoji aktualnie są na topie, i umieść kilka z nich w swoim poście (tylko nie przesadzaj z ilością!). Jak już wcześniej wspomnieliśmy, postaraj się dobrać do tekstu przyciągającą wzrok grafikę – obrazy często budzą więcej emocji niż słowa. Jeżeli chodzi o kwestie techniczne – pamiętaj o publikowaniu postów w odpowiednich porach, kiedy użytkownicy są najaktywniejsi (o poranku i wieczorem). Wielu przedsiębiorców decyduje się na wcześniejsze planowanie publikacji. Możesz też zachęcać odbiorców do swojej firmy różnego rodzaju akcjami promocyjnymi oraz konkursami. Tutaj liczy się systematyczność – treści powinny pojawiać się regularnie.

Krótkie podsumowanie

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie prowadzenie sklepu internetowego bez promowania go w social mediach – najczęściej właśnie na Facebooku. Serwis ten daje dużo możliwości, dlatego warto zadbać o jakość publikowanych treści. W ten sposób budujesz wizerunek marki w sieci, zdobywasz zaufanie odbiorców oraz docierasz do całkiem nowych użytkowników.

Polecamy