Dzisiaj mamy: Niedziela, 2 Październik 2022

Jak działają algorytmy Google?

2021.08.17

Algorytmy Google przez cały czas nie przestają analizować konkretnych witryn pod kątem jakości treści. Są one bez przerwy ulepszane, tak aby coraz łatwiejsze stawało się wyszukiwanie fraz kluczowych. W tym pomagają popularne wyszukiwarki internetowe.

Działanie wyszukiwarki Google

Statystyki mówią, że w 2020 roku z Internetu korzystało ponad 4,5 miliarda ludzi, czyli 59% populacji. Liczba ta wzrosła o 7% w stosunku do roku poprzedniego. Z jakich wyszukiwarek korzysta się najczęściej? Na pierwszym miejscu plasuje się oczywiście Google (70,42%), następnie Baidu, Bing i Yahoo!. Na ostatnim miejscu natomiast znajduje się DuckDuckGo. Wyszukiwarka Google stosuje system rankingowy, aby pokazywać jak najbardziej adekwatne, naturalne i zróżnicowane wyniki wyszukiwania. W tym celu dokonuje ona oceny poszczególnych stron internetowych i porządkuje je według określonych kryteriów. Algorytm Google jest aktualizowany ok. 600 razy w roku.

Page Rank

Pierwsza próba uporządkowania wyników wyszukiwania Google to Page Rank. Był on wyliczany automatycznie, w oparciu o liczbę linków prowadzących do witryny i treści. Co ważne, każdy miał do niego dostęp i mógł od razu ewaluować on-going swoje wyniki. Niestety, Page Rank szybko zaczął być wykorzystywany jako narzędzie manipulacji, stosowane do rozprzestrzeniania niskiej jakości contentu. W 2016 roku przestano informować o wynikach.

Panda i Pingwin

Następnie, aby uniknąć poprzednich kłopotów, w 2011 roku wprowadzony został tzw. algorytm Panda. Termin ten pochodzi od nazwiska inżyniera, Navneeta Pandy. Zajmował się analizowaniem stron pod kątem ich przydatności oraz wartości treści. Negatywnie oceniał content zduplikowany, niskiej jakości, przesycony słowami kluczowymi czy wprowadzające w błąd. Algorytm Panda zapoczątkował trend na jakościowy content, nieprzeznaczony jedynie dla robotów Google. Z kolei Pingwin jest odpowiedzialny za ocenę linków przychodzących. Zaczął działać jeszcze w tym roku, stając się nieodłącznym elementem wyszukiwarki Google. Natomiast algorytm Pirat  (2012) zajmuje się nielegalnymi stronami, które kradną content objęty prawem autorskim. Pełni on funkcję filtra, który nakładany jest na poszczególne witryny.

Koliber i Gołąb

Algorytm Koliber pomaga w znalezieniu odpowiedzi na bardziej skomplikowane pytania, z którym wiąże się termin „frazy longtailowe”. Dzięki niemu możliwe jest analizowanie strony jako całości, a nie tylko poszczególnych fraz składowych. Istotne stały się intencje użytkowników. Koliber czuwa nad przydatnością treści. Właśnie ten algorytm zmienił ok. 90% wyników wyszukiwania. Wspomnieć należy również o Google Pigeon, algorytmie usprawniającym wyszukiwanie lokalne. Dzięki działaniu map nie trzeba już wpisywać nazw miast w wyszukiwarkę. Należy jednak uzupełnić wizytówkę Google i Google Moja Firma. Oprócz tego, pojawił się Opos, który wprowadził trzy rezultaty w belce pod mapą.

Mobilegeddon

Mobilegeddon to algorytm z 2015 roku. Ma on pozytywny wpływ na strony niezoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych. W kolejnych latach był on wielokrotnie aktualizowany. Natomiast tzw. Google Intrusive Interstitials Mobile Penalty (2017) znacząco przyczynił się do sposobu prezentowania reklam na stronach. Spadły rankingi witryn, na których pojawiały się pełnowymiarowe reklamy.

RankBrain I BERT

Kolejnym algorytmem jest RankBrain, jako pierwszy wykorzystujący AI (sztuczną inteligencję) i uczenie maszynowe. Wychwytuje on nie tylko pojedyncze słowa i zdania, potrafi też zrozumieć znaczenie pytania. Jego aktualizacja, BERT, jeszcze lepiej wychwytuje powiązania między frazami kluczowymi. Algorytm zwraca uwagę na odmianę wyrazów oraz zaimki. Jego funkcjonowanie usprawnia technologia NLP (ang. Natural Language Processing), biorąca pod uwagę językowe niuanse, często wpływające na znaczenie. 

Polecamy
Ecomersy basic
#EcomersyBasic #48: Reels. Co musisz wiedzieć o krótkich filmach na Instagram i Facebooka?

#EcomersyBasic #48: Reels. Co musisz wiedzieć o krótkich filmach na Instagram i Facebooka?

2022.09.30
Modę na krótkie, kreatywne filmiki zapoczątkował TikTok. Jako że aplikacja cieszy się tak ogromną popularnością, dwa konkurencyjne serwisy postanowiły przejąć od niej format niedługich video, dzięki którym można promować swoją markę i nie tylko. Na początku Reelsy pojawiły się na Instagramie, potem przyszedł czas na Facebooka. Jeżeli chcesz dowiedzieć się,...
#EcomesyBasic #47: White Hat SEO i Black Hat SEO, czyli dobre i złe techniki pozycjonowania

#EcomesyBasic #47: White Hat SEO i Black Hat SEO, czyli dobre i złe techniki pozycjonowania

2022.09.23
By sklep internetowy był dobrze widoczny w wyszukiwarce, musi zostać skutecznie wypozycjonowany. W tym celu stosuje się różne techniki SEO, które w określony sposób wpływają na miejsce witryny w wynikach wyszukiwania. Można je zwyczajowo podzielić na White Hat SEO oraz Black Hat SEO. Czym się od siebie różnią i które...
#EcomersyBasic #46: Czym jest customer experience?

#EcomersyBasic #46: Czym jest customer experience?

2022.09.16
Customer experience (w skrócie CX) to, najprościej mówiąc, suma doświadczeń klienta związanych z daną firmą. Obejmuje całość relacji na linii konsument-marka, od momentu uświadomienia sobie, że konkretna firma istnieje, aż do chwili ostatniej interakcji. Oznacza to, że właściwie każdy element tej relacji ma znaczenie. Celem jest optymalizacja doświadczeń klienta.
#EcomersyBasic #45: Czym jest breadcrumbs? Menu okruszkowe bez tajemnic

#EcomersyBasic #45: Czym jest breadcrumbs? Menu okruszkowe bez tajemnic

2022.09.09
Breadcrumbs (z ang. okruszki chleba) to inaczej forma nawigacji na stronie internetowej, która wskazuje, w jakim miejscu w witrynie obecnie się znajdujemy. Na pewno kojarzysz bajkę o Jasiu i Małgosi – jej bohaterowie rzucali za sobą okruszki chleba, aby upewnić się, że nie zgubią się w lesie i odnajdą drogę...