Zmiany w przepisach unijnych – co czeka branżę e-commerce?
Od 1 maja 2023 roku branżę e-commerce czekają zmiany. Mają one związek z unijną dyrektywą DAC7 dotyczącą e-handlu i najmu przez Internet lokali mieszkalnych, miejsc parkingowych, samochodów czy innych środków transportu. Jest ona obecnie wdrażana w Polsce, co oznacza, że na właścicieli platform do e-handlu zostaną nałożone nowe obowiązki. O co dokładnie chodzi?
Konieczność raportowania sprzedawców
Wraz z początkiem maja takie portale, jak Vinted, Allegro czy OLX, będą musiały raportować wykaz sprzedawców, w którym zarejestrowane zostaną kwoty dokonywanych przez nich transakcji. Działanie to ma na celu śledzenie dochodów uzyskiwanych przez sprzedających oraz weryfikację, czy wywiązują się z obowiązku opłacania podatków. Informacje na ten temat pojawią się w zasadach czy regulaminach konkretnych platform. Raporty będą przesyłane w styczniu 2024 roku, chyba że dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej zażąda inaczej. Wiadomo jednak, że obowiązkowi raportowania nie będą podlegać sprzedawcy, którzy w okresie sprawozdawczym wynoszącym rok zawarli mniej niż 30 transakcji sprzedaży towarów lub jeżeli ich łączny przychód ze sprzedaży nie przekroczył 2 tys. euro.
Podatek od sprzedaży przedmiotów używanych
Oprócz tego, niektóre transakcje dotyczące przedmiotów używanych ulegną opodatkowaniu – a mianowicie w przypadku, gdy cena zbytu takiego produktu jest wyższa niż cena zakupu, a transakcja nastąpi w ciągu 6 miesięcy od dnia jego zakupu przez sprzedawcę. Jeśli użytkownik sklepu e-commerce zajmuje się sprzedażą w sposób ciągły, zorganizowany i w celach zarobkowych, to taka działalność zostanie w świetle przepisów uznana za działalność gospodarczą. Transakcje dokonywane co jakiś czas nie będą jednak uznawane za prowadzenie biznesu.