Dzisiaj mamy: Niedziela, 3 Grudzień 2023

Regulamin sklepu internetowego. Dlaczego warto, by przygotował go prawnik?

2023.06.22

Regulamin sklepu internetowego to niezwykle ważny element tego biznesu. Dlatego też tak istotną kwestią jest jego jakość. Przedsiębiorca, który nie zamieści na stronie swojego sklepu internetowego regulaminu może zostać obciążony przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów karą w wysokości nawet do 10 procent obrotu firmy z poprzedniego roku. Grzywna grozi też między innymi za brak aktualnych informacji w regulaminie, czy też za wykorzystywanie „klauzul niedozwolonych”.

Co powinno być zawarte w regulaminie sklepu internetowego?

Regulamin sklepu internetowego powinien określać zasady działania sklepu, zobowiązania przedsiębiorcy względem klientów, ale też klientów względem przedsiębiorcy. Jest to jednak bardzo duże uproszczenie, bo dokument ten musi być przede wszystkim zgodny z obowiązującym prawem. Bez znajomości ustaw regulujących prawa konsumenta oraz świadczenie usług drogą elektroniczną nie da się stworzyć wiążącego regulaminu. Jakiekolwiek zapisy niezgodne z tymi przepisami mogą być bez trudu podważone i nie będą obowiązywać klientów.


Niewątpliwie prawidłowo sporządzony regulamin sklepu internetowego jest podstawą dla przedsiębiorców działających w branży e-commerce. Należy pamiętać, że regulamin stanowi treść umowy z zawieranej przez sklep internetowy z klientem, dlatego też tak bardzo istotne jest by był on dostosowany do profilu prowadzonej działalności. Co więcej dobrze sporządzony regulamin zawiera odpowiedzi na wiele pytań nurtujących sprzedawców np. w zakresie reklamacji czy zwrotów. Zatem profesjonalny regulamin nie powinien być traktowany jedynie jako zbędna formalność, ale przede wszystkim jako element usprawniający prowadzenie biznesu i dostarczający instrukcji działania w wielu sytuacjach.

Nie można zapominać także, że przepisy prawne nakładają na sprzedawców liczne obowiązki informacyjne, które najłatwiej spełnić właśnie poprzez regulamin sklepu. Jedynie dla przykładu wskażę, że brak poinformowania konsumenta o 14-dniowym terminie odstąpienia od umowy zawartej przez internet, wydłuża możliwość dokonania zwrotu przez konsumenta aż do 12 miesięcy od chwili odbioru zamówienia! Ten przykład dobrze pokazuje, że brak właściwego regulaminu może mieć realny wpływ na działalność sklepu, nie wspominając o sankcjach finansowych grożących ze strony UOKIK za stosowanie w regulaminie tzw. „klauzul niedozwolonych".

 Klaudia Kozioł – prawnik, specjalista e-commerce, DK LAW


Sposoby na samodzielne stworzenie regulaminu sklepu internetowego

Stworzenie regulaminu sklepu internetowego wydaje się łatwym przedsięwzięciem. W sieci istnieje wiele podobnych biznesów, więc wydaje się, że wystarczy skopiować od nich już istniejący regulamin. Nic bardziej mylnego. To prosta droga do kłopotów, gdyż regulamin jest objęty prawami autorskimi. W najlepszym przypadku autor zażąda jego usunięcia, ale może nawet rościć sobie prawo do zadośćuczynienia finansowego. W dodatku taka przeróbka może zająć wiele czasu i zupełnie nie spełniać oczekiwań.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika?

Regulamin stworzony przez profesjonalną kancelarię prawną to najszybsze i najprostsze rozwiązanie. Jest on przygotowany na indywidualne zamówienie, więc uwzględnia wszelkie niuanse każdego biznesu. Taki regulamin jest napisany z wykorzystaniem profesjonalnego języka i zawiera wszelkie istotne kwestie. Koszt regulaminu napisanego przez prawnika jest niski w stosunku do kosztów jakie może ponieść przedsiębiorca posługujący się kiepską wersją regulaminu lub nie posiadający o wcale. Każdy właściciel sklepu internetowego powinien zadbać o to, żeby mieć na swojej stronie dostępny aktualny regulamin. A dla uniknięcia niepotrzebnych stresów i kłopotów warto powierzyć stworzenie regulaminu profesjonalistom. Dzięki temu przedsiębiorca może skupić się na rozwijaniu swojego biznesu i jak najlepszej obsłudze klientów.

Polecamy
Ecomersy basic
#Ecomersy Basic #105: Personalizacja w e-commerce. Mów tak, by Cię słyszano

#Ecomersy Basic #105: Personalizacja w e-commerce. Mów tak, by Cię słyszano

2023.12.01
W świecie e-commerce personalizacja staje się coraz ważniejsza – sklepów internetowych przybywa, konkurencja rośnie, a klienci mają duże wymagania. Doskonałą metodą na wyróżnienie się z tłumu jest umiejętność dostarczania spersonalizowanych doświadczeń zakupowych. Zastanówmy się, dlaczego są one tak ważne dla budowania trwałych relacji z konsumentami i w jaki sposób możesz...
#EcomersyBasic #104: Jak zdobywać lajki na firmowym profilu FB?

#EcomersyBasic #104: Jak zdobywać lajki na firmowym profilu FB?

2023.11.24
Facebook od kilku (a nawet kilkunastu) lat pozostaje jednym z najpopularniejszych serwisów społecznościowych na świecie. Jeśli prowadzisz firmowy profil na tej platformie i chcesz dotrzeć do większej liczby użytkowników, z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak istotne w budowaniu zasięgu i zaangażowania są lajki. Zastanawiasz się, jak skutecznie zdobywać te cenne...
#EcomersyBasic #103: Jak sobie radzić z sezonowymi spadkami sprzedaży w sklepie internetowym?

#EcomersyBasic #103: Jak sobie radzić z sezonowymi spadkami sprzedaży w sklepie internetowym?

2023.11.16
Dynamika rynku e-commerce często podlega zmianom, a sklepy online muszą skutecznie radzić sobie z sezonowymi spadkami sprzedaży. Regularne fluktuacje popytu mogą stanowić wyzwanie dla przedsiębiorców, ponieważ wymagają elastyczności i strategicznego podejście. W tym kontekście istotne staje się pytanie: jak efektywnie zarządzać e-sklepem w różnych okresach roku, utrzymując stabilność i zadowolenie...
#EcomersyBasic #102: Jak podnieść obrót w e-sklepie przed Świętami Bożego Narodzenia?

#EcomersyBasic #102: Jak podnieść obrót w e-sklepie przed Świętami Bożego Narodzenia?

2023.11.09
Mamy połowę listopada, jesteśmy jeszcze przed Black Friday – wydawać by się mogło, że do Świąt Bożego Narodzenia pozostało dużo czasu. W świecie e-commerce czas płynie nieco innym rytmem, a do dużych wydarzeń warto przygotowywać się wcześniej. W dzisiejszym artykule zastanowimy się, jak „rozruszać” sklep internetowy jeszcze przed Gwiazdką, aby...