Innowacyjne urządzenie e-Pack ma być dostępne w Polsce
Inteligentna paczka – e-Pack – uzyskała patent na Polskę. Rozwiązanie to zostało skonstruowane przez naukowców z Sieci Badawczej Łukasiewicz, aby zrewolucjonizować rynek e-commerce. Nowoczesny e-Pack pozwoli na śledzenie przesyłki w czasie rzeczywistym i monitorowanie, czy nie uległa uszkodzeniu. Co jeszcze wiemy na jego temat?
Jak zbudowana jest inteligentna paczka?
Inteligentna paczka wielokrotnego użytku posiada również czujniki ruchu, temperatury i wilgotności, a także panel fotowoltaiczny (służący do ładowania), sterowany elektronicznie rygiel i e-papier. Urządzenie jest przyjazne dla środowiska i ma rozwiązać problem ze śladem węglowym oraz kosztami generowanymi przez produkcję jednorazowych opakowań. Dzięki e-Pack będziemy mogli zrezygnować z papierowych etykiet. Wykonane z tworzywa sztucznego urządzenie ma być dostępne w trzech rozmiarach, odpowiadających wymiarom skrytek w urządzeniach paczkowych.
Poszukiwanie inwestorów trwa
E-Pack powstał we współpracy trzech instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz — Poznańskiego Instytutu Technologicznego, Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki oraz Łódzkiego Instytutu Technologicznego. Prace nad urządzeniem rozpoczęły się w 2020 roku, a jego budżet wynosi 5,2 mln zł. Twórcy obecnie szukają inwestora, który pomógłby wprowadzić to rozwiązanie na rynek. Chcą w przyszłości podjąć współpracę ze wszystkimi ważnymi firmami kurierskimi.