Dzisiaj mamy: Czwartek, 6 Październik 2022

Ecomersy Basic #9: Co to jest Google Ads?

2021.12.24

Podstawą sprzedaży w internecie jest dobra widoczność e-sklepu. Google Ads to – obok Facebook Ads – najpopularniejszy system umożliwiający działania reklamowe w sieci. W dzisiejszym artykule z serii Ecomersy Basic chcielibyśmy przeprowadzić Cię przez podstawowe założenia tego systemu, pokazać, jak z niego korzystać i doradzić, czy warto. Sprawdź, na czym polega tworzenie kampanii przy użyciu Google Ads.

Jak działa Google Ads?

Wypozycjonowanie sklepu na wysoką pozycję w wyszukiwarce jest trudne. Google Ads wspierają SEO, pozwalając na natychmiastowe wypromowanie wybranych fraz. System ten umożliwia przede wszystkim wyświetlanie reklam w wyszukiwarce oraz w sieci wyszukiwania, czyli na konkretnych stronach. Te usługi są płatne i, co bardzo istotne, reklamodawcy ponoszą koszty od kliknięcia, same wyświetlenia są darmowe. Najprościej mówiąc, dany użytkownik musi rzeczywiście zainteresować się Twoją promocją. Reklamy wyświetlają się w formie tekstu, grafiki czy video. Google Ads proponuje następujące ich rodzaje:

  • reklamę w wynikach wyszukiwania (także produktową);
  • reklamę w sieci wyszukiwania;
  • remarketing;
  • reklamy na YouTubie oraz Gmailu;
  • reklamy w aplikacjach

Jak sprawić, żeby kampania była skuteczna?

Bardzo istotnym elementem przy tworzeniu kampanii w Google Ads jest odpowiednia optymalizacja. Trzeba wybrać frazy kluczowe, na które ma zostać skierowana reklama. Kiedy użytkownik wpisze je w wyszukiwarkę, rozpocznie się proces aukcji. W oparciu o jej wynik algorytmy zadecydują o kolejności wyświetlania reklam. Na Twoją widoczność mają wpływ dwa czynniki: stawka za kliknięcie oraz wynik jakości. Ostatnie kryterium obejmuje takie elementy, jak trafność reklamy (czy odpowiada na pytania użytkowników?) oraz słów kluczowych czy poziom strony docelowej. Warto wspomnieć, że im lepszy jest wynik jakości, tym mniej pieniędzy musisz przeznaczać na kampanie.


Zobacz też: Ecomersy Basic #7: Czy sprzedaż w Internecie wymaga inwestycji w reklamę?


Ile kosztują reklamy w Google?

Nie ma jednego, stałego kosztu kampanii. Przy planowaniu budżetu trzeba wziąć pod uwagę następujące czynniki: wcześniej wspomniany wynik jakości, wielkość konkurencji, rodzaj branży, popularność wybranych keywordsów, lokalizację. Można zdecydować się na jedną z wielu form płatności. Omówmy najpopularniejsze z nich. Google proponuje tzw. płatność za kliknięcie (CPC), czyli za odwiedzenie Twojej strony internetowej. Jest to najbardziej rozpowszechniony sposób. Na drugim miejscu znajduje się płatność za 1000 wyświetleń (na YouTubie lub w wyszukiwarce), później płatność za obejrzenie (cost per view) oraz CPA (cost per action). Ta ostatnia forma jest dostępna tylko dla popularnych kont, ponieważ opiera się na płatnościach za konwersję.

Czy warto tworzyć kampanie przy wykorzystaniu Google Ads?

Dużą zaletą tego systemu jest jego elastyczność. Można samemu zdecydować o tym, na jaki format postawić oraz w jaki sposób się rozliczać. Jeżeli zadbasz o właściwie dobrane, trafne słowo kluczowe, masz duże szanse na zwrot z inwestycji. Wiele przedsiębiorców decyduje się właśnie na Google Ads ze względu na jego popularność, jednak mnóstwo osób ceni sobie to narzędzie. Może szybko przynieść efekty, które samemu da się śledzić i mieć pod kontrolą. Pamiętaj, że w internetowym świecie liczy się przede wszystkim widoczność: bez niej nie istniejesz.

Polecamy
Ecomersy basic
#EcomersyBasic #48: Reels. Co musisz wiedzieć o krótkich filmach na Instagram i Facebooka?

#EcomersyBasic #48: Reels. Co musisz wiedzieć o krótkich filmach na Instagram i Facebooka?

2022.09.30
Modę na krótkie, kreatywne filmiki zapoczątkował TikTok. Jako że aplikacja cieszy się tak ogromną popularnością, dwa konkurencyjne serwisy postanowiły przejąć od niej format niedługich video, dzięki którym można promować swoją markę i nie tylko. Na początku Reelsy pojawiły się na Instagramie, potem przyszedł czas na Facebooka. Jeżeli chcesz dowiedzieć się,...
#EcomesyBasic #47: White Hat SEO i Black Hat SEO, czyli dobre i złe techniki pozycjonowania

#EcomesyBasic #47: White Hat SEO i Black Hat SEO, czyli dobre i złe techniki pozycjonowania

2022.09.23
By sklep internetowy był dobrze widoczny w wyszukiwarce, musi zostać skutecznie wypozycjonowany. W tym celu stosuje się różne techniki SEO, które w określony sposób wpływają na miejsce witryny w wynikach wyszukiwania. Można je zwyczajowo podzielić na White Hat SEO oraz Black Hat SEO. Czym się od siebie różnią i które...
#EcomersyBasic #46: Czym jest customer experience?

#EcomersyBasic #46: Czym jest customer experience?

2022.09.16
Customer experience (w skrócie CX) to, najprościej mówiąc, suma doświadczeń klienta związanych z daną firmą. Obejmuje całość relacji na linii konsument-marka, od momentu uświadomienia sobie, że konkretna firma istnieje, aż do chwili ostatniej interakcji. Oznacza to, że właściwie każdy element tej relacji ma znaczenie. Celem jest optymalizacja doświadczeń klienta.
#EcomersyBasic #45: Czym jest breadcrumbs? Menu okruszkowe bez tajemnic

#EcomersyBasic #45: Czym jest breadcrumbs? Menu okruszkowe bez tajemnic

2022.09.09
Breadcrumbs (z ang. okruszki chleba) to inaczej forma nawigacji na stronie internetowej, która wskazuje, w jakim miejscu w witrynie obecnie się znajdujemy. Na pewno kojarzysz bajkę o Jasiu i Małgosi – jej bohaterowie rzucali za sobą okruszki chleba, aby upewnić się, że nie zgubią się w lesie i odnajdą drogę...