Dzisiaj mamy: Wtorek, 5 Grudzień 2023

Ecomersy Basic #3: Jak działa sklep internetowy?

2021.11.10

Z poprzedniego artykułu mogłeś/aś dowiedzieć się, jak założyć sklep internetowy. Teraz pora zadać sobie następujące pytania: jak taki sklep funkcjonuje, co zrobić, żeby go utrzymać i jak sprawić, by dobrze prosperował. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje na temat prowadzenia e-biznesu.

Jak utrzymać sklep internetowy?

Trzeba zdawać sobie sprawę, że istnieją różne środki na utrzymanie internetowego biznesu. Wszystko zależy od tego, co sprzedajesz, jak rozwinięta jest Twoja działalność, jak się reklamujesz i jak przedstawia się UX (ang. user experience, czyli całościowe doświadczenie użytkownika) Twojej strony. Można jednak wskazać kilka uniwersalnych wskazówek i kwestii, na które warto zwrócić uwagę.


Polecamy także Ecomersy Basic #1: Sklep internetowy – jak zacząć?


Modele magazynowania towarów

Świeżo upieczony właściciel sklepu online staje przed wyborem, w jaki sposób magazynować towary. Może na przykład prowadzić własny, przydomowy magazyn. To bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli działalność internetowa stanowi rozszerzenie działalności stacjonarnej, a także jeśli właściciel jest również wytwórcą produktów i/lub sprzedaje je w niewielkich ilościach. Jeśli liczba zamówień staje się zbyt duża, dobrym pomysłem okaże się przekazanie obsługi paczek w inne ręce – zatrudnienie zespołu bądź podwykonawcy, który zajmie się logistyką wysyłek.

A może dropshipping?

Aby e-sklep sprawnie funkcjonował, można postawić na model dropshippingowy. Co to oznacza? Po stronie właściciela jest dbanie o witrynę internetową, wszelkie aspekty techniczne, reklama i kontakt z klientami. Zamówienia jednak przekazywane są do hurtowni, która samodzielnie zajmuje się ich realizacją. To dobry sposób dla osób traktujących internetowy biznes jako dodatkowe źródło dochodu, ale także dla przedsiębiorców chcących się skupić przede wszystkim na budowaniu wizerunku swojej marki.

Formy opodatkowania dla sklepu internetowego

Sklep internetowy można prowadzić jako osoba fizyczna lub spółka osobowa. Właściciel sam wybiera formę opodatkowania: ryczałt, zasady ogólne według skali podatkowej albo podatek liniowy. Ryczałt to bardzo często wybierana forma. Działalność usługowa w zakresie handlu objęta jest ryczałtem w wysokości 3%. Główna zaleta tej formy to właśnie niska stawka podatku, a także prosta księgowość. Zniechęcać może jednak brak możliwości rozliczania kosztów uzyskania przychodów. Z kolei podstawową różnicą między podatkiem liniowym a zasadami ogólnymi jest to, że stawka podatku liniowego wynosi zawsze 19%, bez względu na wysokość dochodów. Natomiast przy rozliczaniu według skali podatkowej stawka podatku wynosi 17% lub 32%, w zależności od osiągniętego dochodu.


Więcej w temacie: Wybór platformy e-commerce – na której postawić sklep internetowy?


Kilka dodatkowych wskazówek

Właściciele sklepów internetowych powinni pamiętać o kilku prostych zasadach. Po pierwsze, warto skupić się na potrzebach klientów, dbać o kontakt z nimi, odpowiadać na zadane pytania, starać się zdobywać nowych odbiorców. Co na pewno wiemy o konsumentach? Że nie lubią czekać. Dlatego dobrze jest zadbać o szybką dostawę towaru. Do tego potrzebna będzie umowa z firmą kurierską. Świetnie sprawdzą się również szybkie płatności online i – dodatkowo – możliwość ich odroczenia. Aby biznes przetrwał, trzeba zwracać uwagę na obecnie obowiązujące na rynku e-commerce trendy.

Polecamy
Ecomersy basic
#Ecomersy Basic #105: Personalizacja w e-commerce. Mów tak, by Cię słyszano

#Ecomersy Basic #105: Personalizacja w e-commerce. Mów tak, by Cię słyszano

2023.12.01
W świecie e-commerce personalizacja staje się coraz ważniejsza – sklepów internetowych przybywa, konkurencja rośnie, a klienci mają duże wymagania. Doskonałą metodą na wyróżnienie się z tłumu jest umiejętność dostarczania spersonalizowanych doświadczeń zakupowych. Zastanówmy się, dlaczego są one tak ważne dla budowania trwałych relacji z konsumentami i w jaki sposób możesz...
#EcomersyBasic #104: Jak zdobywać lajki na firmowym profilu FB?

#EcomersyBasic #104: Jak zdobywać lajki na firmowym profilu FB?

2023.11.24
Facebook od kilku (a nawet kilkunastu) lat pozostaje jednym z najpopularniejszych serwisów społecznościowych na świecie. Jeśli prowadzisz firmowy profil na tej platformie i chcesz dotrzeć do większej liczby użytkowników, z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak istotne w budowaniu zasięgu i zaangażowania są lajki. Zastanawiasz się, jak skutecznie zdobywać te cenne...
#EcomersyBasic #103: Jak sobie radzić z sezonowymi spadkami sprzedaży w sklepie internetowym?

#EcomersyBasic #103: Jak sobie radzić z sezonowymi spadkami sprzedaży w sklepie internetowym?

2023.11.16
Dynamika rynku e-commerce często podlega zmianom, a sklepy online muszą skutecznie radzić sobie z sezonowymi spadkami sprzedaży. Regularne fluktuacje popytu mogą stanowić wyzwanie dla przedsiębiorców, ponieważ wymagają elastyczności i strategicznego podejście. W tym kontekście istotne staje się pytanie: jak efektywnie zarządzać e-sklepem w różnych okresach roku, utrzymując stabilność i zadowolenie...
#EcomersyBasic #102: Jak podnieść obrót w e-sklepie przed Świętami Bożego Narodzenia?

#EcomersyBasic #102: Jak podnieść obrót w e-sklepie przed Świętami Bożego Narodzenia?

2023.11.09
Mamy połowę listopada, jesteśmy jeszcze przed Black Friday – wydawać by się mogło, że do Świąt Bożego Narodzenia pozostało dużo czasu. W świecie e-commerce czas płynie nieco innym rytmem, a do dużych wydarzeń warto przygotowywać się wcześniej. W dzisiejszym artykule zastanowimy się, jak „rozruszać” sklep internetowy jeszcze przed Gwiazdką, aby...