Dzisiaj mamy: Czwartek, 18 Kwiecień 2024

Czy Facebook i Instagram będą płatne?

2023.10.05

Meta – amerykańska firma-gigant i właściciel Facebooka oraz Instagrama – rozważa pobieranie opłat od użytkowników z Europy w zamian za dostęp do pozbawionych reklam wersji popularnych serwisów społecznościowych. Jak donosi Reuters, pomysł pojawił się po wprowadzeniu przez Unię Europejską surowych zasad dotyczących ochrony prywatności.

Wykorzystywanie danych osobowych

Meta bierze pod uwagę wprowadzenie opłat od europejskich użytkowników w wysokości od 14 do 17 dolarów (w zależności od typu urządzenia) miesięcznie, jeżeli chcą oni korzystać z wersji Facebooka czy Instagrama bez reklam. Osoby, które zdecydują się wyrazić zgodę na wykorzystywanie danych osobowych do wyświetlania odpowiednio ukierunkowanych przekazów marketingowych, nie będą musiały płacić.

Reakcja Meta na przepisy UE

Propozycja ta jest próbą dostosowania się do nowych przepisów Unii Europejskiej, które grożą ograniczeniem możliwości personalizowania reklam użytkownikom. Może to wpłynąć negatywnie na przychody Meta. Wybór między płatną wersją a wyrażeniem zgody na wyświetlanie treści marketingowych ma ograniczyć straty finansowe.

Polecamy