Cyberprzestępstwa w Europie i na świecie. Raport IBM
IBM opublikował raport „X-Force Threat Intelligence Index2024”, w którym możemy znaleźć potwierdzenie, że kradzież tożsamości to globalny problem. Obecnie cyberprzestępcy dwukrotnie częściej wykorzystują tożsamość użytkowników w celu ataków na przedsiębiorstwa. Jakie są najważniejsze wnioski płynące z badania?
Sytuacja w Europie
Z raportu X-Force wynika, że niemal 1/3 światowych ataków była wymierzona w Europę, co stanowi rekordową liczbę w skali regionalnej. Najczęściej atakowane kraje to Wielka Brytania (27%), Niemcy (15%), Dania (14%), Portugalia (11%), Włochy (8%) i Francja (8%). W całej Europie zespół X-Force zaobserwował 66-procentowy wzrost (rdr.) ataków spowodowanych użyciem aktywnych kont, z kolei najsłabszymi ogniwami organizacji europejskich okazały się tożsamości użytkowników i wiadomości e-mail – nadużywanie aktywnych kont (30%) i phishing (30%) stanowiły najczęstszą przyczynę ataków w regionie. Za 44% incydentów odpowiedzialne było wykorzystanie złośliwego oprogramowania, a trzy główne skutki ataków na organizacje z Europy to zbieranie danych uwierzytelniających (28%), wymuszenia (24%) i wyciek danych (16%).
Atakowane branże i przyszłość AI
Jeżeli chodzi o najczęściej atakowane branże, produkcja przesunęła się z drugiego (2022 rok) na miejsce pierwsze (28% incydentów). Zaraz za nią znajdują się usługi profesjonalne, biznesowe i konsumenckie (25% incydentów), sektor finansów i ubezpieczeń (16%) oraz sektor energetyczny (14%). W Europie najwyższy odsetek incydentów miał miejsce w sektorze energetycznym (43%) oraz w finansach i ubezpieczeniach (37%). Z analiz X-Force wynika, że gdy generatywne AI zbliży się do 50% udziału w rynku lub gdy rynek skonsoliduje się do trzech lub mniej technologii, będzie częstszym obiektem ataków. Najnowszy X-Force Threat Intelligence Index powstał w oparciu o dane pochodzące z monitorowania ponad 150 miliardów alertów bezpieczeństwa dziennie w ponad 130 krajach.