Dzisiaj mamy: Czwartek, 6 Październik 2022

Cyberbezpieczeństwo w Polsce. Sprawdź koniecznie, co warto wiedzieć!

2022.02.28

Od czwartku jesteśmy zasypywani różnego rodzaju wiadomościami na temat wojny rosyjsko-ukraińskiej. Wiele z nich to tzw. fake newsy, czyli zmanipulowane czy całkowicie fałszywe informacje. Polacy, podobnie jak inni członkowie krajów sojuszniczych, są teraz bardziej niż kiedykolwiek narażeni na cyberataki.

Wojna toczy się także w sieci

Można powiedzieć, że działania wojenne rozpoczęły się w Internecie, i to już 15 stycznia br. Wtedy właśnie miał miejsce atak na kilkanaście sieci rządowych (Deface), do tego hakerzy zaszkodzili im złośliwym oprogramowaniem, służącym do kasowania danych (wiper). 10 godzin przed pierwszymi atakami ukraińskie komputery znów zostały zaatakowane. Warto pamiętać, że tego typu działania mogą odbić się na Polsce. Szczególnie zagrożone są firmy w jakiś sposób powiązane z Ukrainą (także te, które mają tam oddziały).

Kilka porad dla przedsiębiorców

Polskie przedsiębiorstwa utrzymujące kontakt internetowy ze wschodnim sąsiadem powinny zadbać o to, by połączenia między sieciami podlegały odpowiedniemu filtrowaniu, poddać weryfikacji konfigurację rozwiązań bezpieczeństwa, wprowadzić wszędzie uwierzytelnianie dwuskładnikowe oraz sprawdzić poprawność tworzenia kopii bezpieczeństwa. W Polsce został już wprowadzony trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP, który dotyczy sytuacji zagrożenia terrorystycznego dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub wchodzących w skład infrastruktury krytycznej.

Co możesz zrobić jako indywidualny użytkownik? Na co uważać?

Jeżeli chodzi o indywidualnych użytkowników, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić. Proponujemy, by nie przechowywać obecnie danych w chmurze, umieścić pieniądze w kilku różnych bankach, trzymać przy sobie jakąś ilość gotówki, zaktualizować system operacyjny w komputerze (i nie tylko! Również w telefonie i na innych sprzętach). Korzystaj też z managera haseł. Musimy też po raz kolejny wspomnieć o problemie dezinformacji. Fałszywe newsy napływają do nas z różnych stron, czasami wyglądają na sprawdzone. Musimy uważać, co rozpowszechniamy dalej. Nie warto doprowadzać do polaryzacji dyskusji i skłócać ze sobą Polaków. Bazuj na zaufanych źródłach!

Polecamy
Ecomersy basic
#EcomersyBasic #48: Reels. Co musisz wiedzieć o krótkich filmach na Instagram i Facebooka?

#EcomersyBasic #48: Reels. Co musisz wiedzieć o krótkich filmach na Instagram i Facebooka?

2022.09.30
Modę na krótkie, kreatywne filmiki zapoczątkował TikTok. Jako że aplikacja cieszy się tak ogromną popularnością, dwa konkurencyjne serwisy postanowiły przejąć od niej format niedługich video, dzięki którym można promować swoją markę i nie tylko. Na początku Reelsy pojawiły się na Instagramie, potem przyszedł czas na Facebooka. Jeżeli chcesz dowiedzieć się,...
#EcomesyBasic #47: White Hat SEO i Black Hat SEO, czyli dobre i złe techniki pozycjonowania

#EcomesyBasic #47: White Hat SEO i Black Hat SEO, czyli dobre i złe techniki pozycjonowania

2022.09.23
By sklep internetowy był dobrze widoczny w wyszukiwarce, musi zostać skutecznie wypozycjonowany. W tym celu stosuje się różne techniki SEO, które w określony sposób wpływają na miejsce witryny w wynikach wyszukiwania. Można je zwyczajowo podzielić na White Hat SEO oraz Black Hat SEO. Czym się od siebie różnią i które...
#EcomersyBasic #46: Czym jest customer experience?

#EcomersyBasic #46: Czym jest customer experience?

2022.09.16
Customer experience (w skrócie CX) to, najprościej mówiąc, suma doświadczeń klienta związanych z daną firmą. Obejmuje całość relacji na linii konsument-marka, od momentu uświadomienia sobie, że konkretna firma istnieje, aż do chwili ostatniej interakcji. Oznacza to, że właściwie każdy element tej relacji ma znaczenie. Celem jest optymalizacja doświadczeń klienta.
#EcomersyBasic #45: Czym jest breadcrumbs? Menu okruszkowe bez tajemnic

#EcomersyBasic #45: Czym jest breadcrumbs? Menu okruszkowe bez tajemnic

2022.09.09
Breadcrumbs (z ang. okruszki chleba) to inaczej forma nawigacji na stronie internetowej, która wskazuje, w jakim miejscu w witrynie obecnie się znajdujemy. Na pewno kojarzysz bajkę o Jasiu i Małgosi – jej bohaterowie rzucali za sobą okruszki chleba, aby upewnić się, że nie zgubią się w lesie i odnajdą drogę...