Dzisiaj mamy: Niedziela, 2 Październik 2022

Content marketing a prawa autorskie – podstawy zasad rządzących treściami w sieci

2021.08.31

Bardzo istotną kwestią w content marketingu jest przeniesienie praw autorskich. Większość osób o tym słyszało, ale nie wszyscy orientują się, o co dokładnie chodzi. Może to sprawiać pewien problem właścicielom i pracownikom agencji reklamowych. Warto zdobyć dodatkowe informacje. Jakie?

Podstawy działania branży

Kiedy agencja podpisuje z klientem umowę, która obejmuje tworzenie treści, najczęściej umawia się na przeniesienie praw autorskich na tego klienta. Będzie to częściowe lub całkowite przeniesienie praw autorskich majątkowych, ewentualnie zobowiązanie do niewykonywania autorskich praw osobistych. Pytanie tylko, czy agencja reklamowa rzeczywiście posiada prawa, które chce przenieść? Ten problem nie dotyczy jednoosobowych działalności, a pracodawców, współdziałających z innymi – pracownikami, zleceniobiorcami czy podwykonawcami.

Umowy pracownicze

Jeżeli chodzi o pracowników, istnieje następujący przepis: „Jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron”. Nie jest on jednak wystarczająco precyzyjny – pytanie brzmi, jakie to dokładnie granice. Warto sporządzić umowę o przeniesieniu praw autorskich, w której wskazany zostanie zakres przeniesienia praw i kwestia wykonywania autorskich praw osobistych do utworów.

Kilka innych wskazówek

Z kolei w przypadku zleceniobiorców, trzeba zadbać o przeniesienie praw całkowicie na własną rękę, ponieważ powyższy przepis nie dotyczy umów o dzieło czy umów-zleceń. Pamiętaj o formie pisemnej, inaczej umowa będzie nieważna! Ważne zagadnienie stanowią również zdjęcia stockowe. Wszystko dlatego, że wykorzystuje się je na podstawie licencji, nie praw autorskich, o czym należy wspomnieć w umowie z klientem. Być może da się udzielić dalszej licencji, wymaga to jednak sprawdzenia. Rób to przy każdym nowym projekcie.

Polecamy
Ecomersy basic
#EcomersyBasic #48: Reels. Co musisz wiedzieć o krótkich filmach na Instagram i Facebooka?

#EcomersyBasic #48: Reels. Co musisz wiedzieć o krótkich filmach na Instagram i Facebooka?

2022.09.30
Modę na krótkie, kreatywne filmiki zapoczątkował TikTok. Jako że aplikacja cieszy się tak ogromną popularnością, dwa konkurencyjne serwisy postanowiły przejąć od niej format niedługich video, dzięki którym można promować swoją markę i nie tylko. Na początku Reelsy pojawiły się na Instagramie, potem przyszedł czas na Facebooka. Jeżeli chcesz dowiedzieć się,...
#EcomesyBasic #47: White Hat SEO i Black Hat SEO, czyli dobre i złe techniki pozycjonowania

#EcomesyBasic #47: White Hat SEO i Black Hat SEO, czyli dobre i złe techniki pozycjonowania

2022.09.23
By sklep internetowy był dobrze widoczny w wyszukiwarce, musi zostać skutecznie wypozycjonowany. W tym celu stosuje się różne techniki SEO, które w określony sposób wpływają na miejsce witryny w wynikach wyszukiwania. Można je zwyczajowo podzielić na White Hat SEO oraz Black Hat SEO. Czym się od siebie różnią i które...
#EcomersyBasic #46: Czym jest customer experience?

#EcomersyBasic #46: Czym jest customer experience?

2022.09.16
Customer experience (w skrócie CX) to, najprościej mówiąc, suma doświadczeń klienta związanych z daną firmą. Obejmuje całość relacji na linii konsument-marka, od momentu uświadomienia sobie, że konkretna firma istnieje, aż do chwili ostatniej interakcji. Oznacza to, że właściwie każdy element tej relacji ma znaczenie. Celem jest optymalizacja doświadczeń klienta.
#EcomersyBasic #45: Czym jest breadcrumbs? Menu okruszkowe bez tajemnic

#EcomersyBasic #45: Czym jest breadcrumbs? Menu okruszkowe bez tajemnic

2022.09.09
Breadcrumbs (z ang. okruszki chleba) to inaczej forma nawigacji na stronie internetowej, która wskazuje, w jakim miejscu w witrynie obecnie się znajdujemy. Na pewno kojarzysz bajkę o Jasiu i Małgosi – jej bohaterowie rzucali za sobą okruszki chleba, aby upewnić się, że nie zgubią się w lesie i odnajdą drogę...