5 najlepszych darmowych banków zdjęć
Trudno działać w Internecie bez wykorzystywania zdjęć. Są potrzebne w kampaniach marketingowych, do zilustrowania postów na blogu czy Facebooku, do artykułów, prezentacji i w wielu innych sytuacjach. Zatrudnienie profesjonalnego fotografa jest bardzo kosztowne. Skąd więc brać zdjęcia do swoich projektów? Z internetowych banków zdjęć!
Płatne banki zdjęć
Wśród najpopularniejszych stron oferujących fotografie można znaleźć zarówno płatne, jak i darmowe serwisy. Witryny sprzedające profesjonalne zdjęcia, takie jak Adobe Stock, iStock, Shutterstock czy Alamy, mają w swoich bazach miliony obrazów wysokiej jakości, w zdecydowanej większości przygotowanych przez zawodowych fotografów. W zależności od licencji, na podstawie której zdjęcia są udostępniane, oraz tego, czy chcemy kupić pojedyncze zdjęcia, czy opłacamy abonament, cena jednej fotografii może się znacząco różnić. A co jeżeli nie chcemy wydawać pieniędzy?
Darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego – legalne i bez opłat
Z pomocą przychodzą darmowe banki zdjęć. To w nich znajdziemy fotografie na licencjach CC0 oraz CC BY, które najbardziej zainteresują każdego, kto potrzebuje darmowych fotografii do działań marketingowych. Licencja cc0 pozwala na użycie fotografii bez żadnych opłat do dowolnego celu, również komercyjnego, bez konieczności uzyskania zgody i oznaczania jej autora. Licencja CC BY działa podobnie, z tym że wymaga oznaczenia autorstwa. Najlepiej każdorazowo upewnić się, na co pozwala nam licencja na dane zdjęcie.
5 najciekawszych darmowych banków zdjęć
Pixabay udostępnia już ponad 2,4 miliona obrazów na licencji zbliżonej do cc0. Oprócz fotografii w bazie znajdują się także ilustracje, grafiki wektorowe, muzyka oraz pliki wideo, z których można swobodnie korzystać. Materiały dostępne na Pixabay wyróżniają się doskonałą jakością. To bardzo popularna baza obrazów, które nie są udostępniane na wyłączność – może się więc zdarzyć, że dane zdjęcie już zostało przez kogoś wykorzystane.
Portal Unsplash zrzesza zarówno profesjonalistów, jak i fotografów amatorów. Łatwo znaleźć piękne zdjęcia dotyczące konkretnych tematów. Fotografie udostępniane są za darmo do użytku komercyjnego. Można tworzyć własne kolekcje zdjęć, co bardzo ułatwia selekcję i gromadzenie materiałów do własnych celów.
Serwis Pexel udostępnia na licencji cc0 fotografie oraz klipy wideo. Dostępne materiały są zarówno profesjonalne, jak i amatorskie. Tu również użytkownicy mogą tworzyć własne kolekcje. Obsługa portalu jest prosta i intuicyjna – łatwo znaleźć zdjęcia dotyczące konkretnego tematu.
Picjumbo to kolejny świetny portal pełen wysokiej jakości zdjęć. Fotografie dostępne na picjumbo tworzone są tylko przez jednego fotografa – Victora Hanacka. Jest ich z tego względu o wiele mniej niż na innych portalach, zrzeszających setki twórców. Są to jednak dopracowane, starannie wyselekcjonowane fotografie. Możesz wybierać spośród setek darmowych ujęć lub wykupić członkostwo premium i zyskać dostęp do dodatkowych zdjęć i ponad 170 kolekcji tematycznych.
Ostatni z proponowanych portali to StockSnap. Wszystkie zdjęcia oznaczone są licencją cc0. StockSnap wyróżnia się wbudowanym edytorem, który pozwala wykadrować zdjęcie, dodać ramkę, efekty, filtry, a także tekst i inne elementy jeszcze przed pobraniem obrazu na dysk. Ciekawą propozycją są gotowe układy typograficzne, które można nakładać na fotografie – wystarczy zamienić domyślny tekst na własny. Tym samym bezpośrednio w StockSnap łatwo tworzyć gotowe grafiki na Facebook czy Instagram.