Dzisiaj mamy: Piątek, 13 Wrzesień 2024

Sklep bez firmy. Czy to możliwe?

2022.09.06

Zastanawiasz się, czy prowadzenie sklepu internetowego wymaga zarejestrowania własnej firmy? Zazwyczaj tak – szczególnie jeśli jego właściciel dużo sprzedaje. Młodzi przedsiębiorcy nierzadko decydują się jednak na działalność nierejestrowaną – przynajmniej na samym początku. Chodzi przede wszystkim o to, by zmniejszyć koszty. Zobacz, na czym dokładnie polega takie przedsięwzięcie.

Działalność nierejestrowana – podstawowe informacje

Wcześniej wspomniana działalność nierejestrowana nie wymaga dokonania wpisu w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Niedawno realne stało się prowadzenie sklepu internetowego bez rejestracji firmy, jednak jego przychody nie mogą przekraczać 50% minimalnego wynagrodzenia brutto. W 2022 roku jest to 1505 zł brutto – to maksymalna kwota na każdy miesiąc. To rozwiązanie wydaje się korzystne dla początkujących, ponieważ nowo założony e-sklep przez jakiś czas generuje nieznaczne wpływy, a często również i straty. Działalność nierejestrowana wiąże się z dużo mniejszym ryzykiem, niewielkim wkładem początkowym i brakiem konieczności płacenia składek. W ten sposób łatwo przetestować swój pomysł na biznes. Pamiętaj jednak, że nie zostaniesz zwolniony z podatku dochodowego, który wyniesie 17 bądź 32% (w zależności od ogólnych przychodów).


O komentarz poprosiliśmy Paulinę Jachnę, Partnera Zarządzającego w Kancelarii DKLAW

Warto skorzystać z działalności nierejestrowanej, gdyż jest to bardzo korzystna forma “wdrożenia się” w prowadzenie własnej firmy. Trzeba jednak pamiętać, że pomimo braku obowiązku rejestracji, przed organami i urzędami pod wieloma względami będziemy traktowani jak profesjonalista. Przede wszystkim musimy przestrzegać praw konsumentów, takich jak prawo odstąpienia od umowy zawartej przez Internet w terminie 14 dni oraz regulacji dotyczących ochrony danych osobowych. W praktyce funkcjonowania początkującego sklepu internetowego sprowadza się to jednak głównie do odpowiednio skonstruowanych regulaminu oraz polityki prywatności i polityki plików cookies (i oczywiście wewnętrznego stosowania się do tych dokumentów). Inne ważne obowiązki to prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży, czy obowiązek wystawienia faktury lub rachunku na żądanie kupującego.


Kto może sobie pozwolić na to rozwiązanie?

Osoby chcące rozpocząć działalność nieewidencjonowaną muszą spełniać kilka warunków. Mogą to zrobić, jeżeli w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadziły zarejestrowanej działalności gospodarczej ani spółki cywilnej, zamierzają wykonywać usługi niewymagające uzyskania licencji, koncesji bądź pozwoleń, a swoją działalność będą prowadzić samodzielnie, bez wspólników. Co więcej, działalność nierejestrowana nie wymaga składania żadnych dokumentów. Nie trzeba też wypełniać jakichkolwiek wniosków. Warto wiedzieć, że ten rodzaj działalności można łączyć z pracą na etacie, ponieważ przychody z obu podmiotów nie sumują się. Nie trzeba więc martwić się brakiem płynności finansowej.

Zalety działalności nieewidencjonowanej

Główną zaletą działalności nieewidencjonowanej jest to, że wszystko da się robić stopniowo. Nie musisz od razu rezygnować ze swojego dotychczasowego stanowiska i rzucać się na głęboką wodę. Masz czas na przetestowanie różnych rozwiązań i sprawdzenie, czy sprzedaż internetowa to coś dla Ciebie. Jeżeli zdecydujesz, że chcesz, by prowadzenie e-sklepu stało się Twoim głównym zajęciem, po prostu założysz firmę. Na początku skorzystaj z oprogramowania, które umożliwi Tobie szybkie uruchomienie biznesu, a klientom korzystanie z bramek płatniczych. Działalność nierejestrowana okaże się najbardziej opłacalna dla przedsiębiorców planujących sprzedawać własnoręcznie wyprodukowane towary, odnawiane meble czy e-booki i pliki cyfrowe, ponieważ koszt ich wytworzenia jest niski, a marża wysoka.

Polecamy