EcomersyBasic#79: Piksel Facebooka. Czym jest, jak go zainstalować?
Jeżeli prowadzisz własny sklep internetowy, prawdopodobnie reklamujesz go w mediach społecznościowych – głównie na Facebooku, gdzie można uruchamiać liczne kampanie promocyjne. Bardzo ważnym elementem tego typu kampanii jest tzw. piksel Facebooka. Nazwa ta brzmi trochę enigmatycznie, jednak wszystko Ci wyjaśnimy – każda osoba mająca biznes online powinna co nieco o nim wiedzieć.
Piksel Facebooka – co to jest?
Piksel Facebooka to fragment kodu, który wiąże stronę internetową z kontem firmowym na Facebooku. Najprościej mówiąc, jego zadaniem jest śledzenie ruchu użytkowników w obrębie witryny, czyli Twojego e-sklepu. Działa więc jak narzędzie analityczne – od samego początku gromadzi i zapisuje istotne dane (zdarzenia), które można później wykorzystać w kampaniach i targetowaniu reklam na konkretne grupy odbiorców. Warto wiedzieć, że już podczas konfigurowania piksela Facebooka powinniśmy ustalić, jakie zdarzenia są najważniejsze – np. kliknięcie w daną podstronę, dokonanie zakupu czy zapis do newslettera. Podsumowując, narzędzie to pozwala kontrolować ruchy użytkowników na stronie internetowej. Służy również do remarketingu, czyli strategii mającej na celu dotarcie z przekazem reklamowym do osób, które już odwiedziły witrynę, jednak nie wykonały pożądanej czynności.
Jak zainstalować piksel Facebooka – krótka instrukcja
Wiesz już, czym jest piksel Facebooka. Dostrzegasz w nim potencjał i chcesz go zainstalować na swojej stronie? Podpowiadamy, jak to zrobić. Na początku musisz go stworzyć. Zaloguj się na swoje konto firmowe na Facebooku, następnie przejdź do Menedżera zadań, a później do karty „Piksele”. W kolejnym kroku wybierz opcję „Połącz źródła danych”, kliknij „Piksel Facebooka”, a potem „Dodaj”. Nazwij swój piksel i opcjonalnie wpisz adres strony, na której planujesz go używać. Zainstalować go w witrynie możesz na trzy sposoby: ręcznie, poprzez narzędzia integracji partnerskiej i przy pomocy agencji czy osoby zajmującej się stroną internetową. Pierwsza z tych metod opiera się na pobraniu kodu, wybraniu opcji „Dodaj ręcznie kod piksela do witryny”, skopiowaniu kodu podstawowego i wklejeniu go w na samym końcu sekcji <head> strony internetowej. Drugi sposób polega na skorzystaniu z usług partnera – dotyczy ona sklepów działających w obrębie takich systemów, jak WordPress (WooCommerce), Magento, Presta Shop czy Shopify. Wystarczy wybrać opcję „Dodaj kod przy użyciu integracji partnera” i zaznaczyć, z którego systemu korzystasz. Trzecia i ostatnia metoda dotyczy głównie platform SaaS, gdzie koniecznie może okazać się zainstalowanie dedykowanej wtyczki.
Zobacz też: Czym jest API konwersji Facebooka?
Jakie korzyści przynosi korzystanie z piksela Facebooka?
Jak już wspomnieliśmy, Piksel Facebooka pozwala śledzić wszystkie zdarzenia na stronie internetowej. Dzięki temu zyskujesz dostęp do statystyk i monitorujesz skuteczność działań reklamowych. Narzędzie to umożliwia także tworzenie grup niestandardowych odbiorców dla witryny oraz optymalizację reklam pod kątem konwersji. Grupy te bazują na ruchu w obrębie witryny – można zawęzić je o konkretne adresy URL, konkretne zdarzenia, liczbę wizyt czy nawet urządzeń, z których korzystają użytkownicy. Jeżeli chodzi o optymalizację – wystarczy umieścić na stronie odpowiedni kod zdarzenia uruchamiający się po wykonaniu danej akcji (dobry przykład to ukończenie rejestracji) i ustawić tę samą konwersję w kampanii. Jak widzisz, instalacja piksela Facebooka może przynieść wiele pozytywnych rezultatów dla Twojego biznesu. Bardzo ważne jest to, że pozwala cały czas trzymać rękę na pulsie i dokonywać analiz na bieżąco.