Dzisiaj mamy: Czwartek, 6 Październik 2022

LanguageTool – darmowe narzędzie, dzięki któremu wyeliminujesz błędy

2021.09.03

Każdy z nas popełnia błędy podczas pisania. Niezależnie od tego, czy pracujesz ze słowem zawodowo, czy też piszesz okazjonalnie, lepiej upewnić się, czy do tekstu nie wkradły się jakieś usterki. Możesz sprawdzać wszystko ze słownikiem, zlecić korektę i redakcję profesjonaliście lub skorzystać z dostępnych online narzędzi do sprawdzania pisowni i poprawności stylistycznej tekstu. Dziś przyjrzymy się działaniu jednego z nich, o nazwie LanguageTool. Warto je poznać – to jedno z bardziej przydatnych narzędzi przy prowadzeniu biznesu e-commerce.

LanguageTool to oprogramowanie Open Source służące do sprawdzania poprawności ortograficznej, interpunkcyjnej i gramatycznej tekstu. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji analizuje również styl wypowiedzi, biorąc pod uwagę kontekst całego tekstu, i sugeruje zmiany. Podstawowa wersja LanguageTool jest darmowa. 

LanguageTool – podstawowe funkcje 

Z okrojonej funkcjonalności LanguageTool można skorzystać od razu po wejściu na witrynę LanguageTool.org. Od razu można wpisać lub wkleić tekst do sprawdzenia w okienko na stronie. Do wyboru mamy ponad 30 języków. Strona pozwala sprawdzić treść o długości maksymalnie 10 tysięcy znaków. Narzędzie to sprawdza ortografię oraz interpunkcję – „zna” ok. 1500 reguł stosowanych w języku polskim. Po kliknięciu na słowo zaznaczone jako błędne wyświetlają się sugestie poprawki. Po dwukrotnym kliknięciu natomiast LanguageTool pokazuje proponowane synonimy. Można także dodawać słowa do osobistego słowniczka oraz nakazać ignorowanie błędnie zapisanego wyrazu.

Darmowy edytor LanguageTool

Nieco więcej funkcjonalności oferuje edytor LanguageTool. Po utworzeniu konta na stronie LanguageTool zyskujemy dostęp do nieco bardziej rozbudowanego narzędzia niż na stronie głównej. W darmowej wersji edytora także obowiązuje limit 10 tysięcy znaków. Jest to proste narzędzie, pozbawione większości opcji adiustacji, możliwości zmiany fontów itd. Tekst do sprawdzenia można wkleić, wpisać lub zaimportować plik Word. Tekstom można nadać dwa statusy: „tekst tymczasowy”, który zniknie z konta po 7 dniach od ostatniej zmiany, a także „tekst trwały”, który pozostanie zapisany na koncie aż do czasu jego ręcznego usunięcia. 

Panel poprawek LanguageTool

W panelu po prawej stronie wyświetlają się wszystkie znalezione błędy. Po kliknięciu uzyskujemy dostęp do sugestii poprawek, opcji zignorowania błędu oraz dodania do słowniczka. Edytor pozwala też wyświetlić statystyki oraz ocenę ogólną tekstu. Ciekawostką jest „tryb wybredny”. Po jego włączeniu edytor wykrywa dodatkowe usterki w tekście: proponuje zmiany na podstawie ogólnego tonu wypowiedzi, wykrywa zbyt długie, złożone zdania, wskazuje niepotrzebne słowa oraz kolokwializmy, a także sugeruje synonimy słów, które pojawiają się zbyt często.

Ustawienia edytora LanguageTool

Po lewej stronie znajduje się panel zapisanych tekstów oraz przycisk ustawień, który pozwala przejść do opcji edytora. Można zmienić język interfejsu, język ojczysty, zdefiniować odmianę regionalną języka (w przypadku np. angielskiego czy portugalskiego) a także ustawić motyw edytora (do wyboru jasny lub ciemny). W zakładce ustawień znajduje się też słownik osobisty. Można do niego ręcznie dodać słowa, które mają być ignorowane przy sprawdzaniu pisowni. Jest również kosz z usuniętymi tekstami, a także dostęp do API dla developerów.

LanguageTool basic kontra LanguageTool premium

LanguageTool, oprócz wewnętrznego edytora, oferuje także darmowe wtyczki do najpopularniejszych przeglądarek internetowych (Chrome, Edge, Opera, Firefox, Safari). Istnieją też bezpłatne dodatki do Gmaila oraz programu pocztowego Thunderbird. 

W wersji premium LanguageTool można również doinstalować w formie pluginu do używanego przez siebie edytora tekstowego (Google Docs, Microsoft Word, OpenOffice, LibreOffice). Konto płatne zdecydowanie zwiększa też limit długości sprawdzanego tekstu – aż do 100 tysięcy znaków. Oferuje również bardziej zaawansowane wykrywanie błędów i ulepszanie stylistyczne tekstu (to ostatnie niestety nie dotyczy języka polskiego).

LanguageTool to narzędzie, o którym z pewnością dobrze jest pamiętać. Upraszcza i przyspiesza pracę nad tekstem, pomagając utrzymać poprawność ortograficzną, interpunkcyjną i gramatyczną. Warto dodać, że wtyczki do przeglądarki i poczty elektronicznej nie przechowują sprawdzanych tekstów, co czyni je bezpiecznymi z punktu widzenia prywatności.

Polecamy
Ecomersy basic
#EcomersyBasic #48: Reels. Co musisz wiedzieć o krótkich filmach na Instagram i Facebooka?

#EcomersyBasic #48: Reels. Co musisz wiedzieć o krótkich filmach na Instagram i Facebooka?

2022.09.30
Modę na krótkie, kreatywne filmiki zapoczątkował TikTok. Jako że aplikacja cieszy się tak ogromną popularnością, dwa konkurencyjne serwisy postanowiły przejąć od niej format niedługich video, dzięki którym można promować swoją markę i nie tylko. Na początku Reelsy pojawiły się na Instagramie, potem przyszedł czas na Facebooka. Jeżeli chcesz dowiedzieć się,...
#EcomesyBasic #47: White Hat SEO i Black Hat SEO, czyli dobre i złe techniki pozycjonowania

#EcomesyBasic #47: White Hat SEO i Black Hat SEO, czyli dobre i złe techniki pozycjonowania

2022.09.23
By sklep internetowy był dobrze widoczny w wyszukiwarce, musi zostać skutecznie wypozycjonowany. W tym celu stosuje się różne techniki SEO, które w określony sposób wpływają na miejsce witryny w wynikach wyszukiwania. Można je zwyczajowo podzielić na White Hat SEO oraz Black Hat SEO. Czym się od siebie różnią i które...
#EcomersyBasic #46: Czym jest customer experience?

#EcomersyBasic #46: Czym jest customer experience?

2022.09.16
Customer experience (w skrócie CX) to, najprościej mówiąc, suma doświadczeń klienta związanych z daną firmą. Obejmuje całość relacji na linii konsument-marka, od momentu uświadomienia sobie, że konkretna firma istnieje, aż do chwili ostatniej interakcji. Oznacza to, że właściwie każdy element tej relacji ma znaczenie. Celem jest optymalizacja doświadczeń klienta.
#EcomersyBasic #45: Czym jest breadcrumbs? Menu okruszkowe bez tajemnic

#EcomersyBasic #45: Czym jest breadcrumbs? Menu okruszkowe bez tajemnic

2022.09.09
Breadcrumbs (z ang. okruszki chleba) to inaczej forma nawigacji na stronie internetowej, która wskazuje, w jakim miejscu w witrynie obecnie się znajdujemy. Na pewno kojarzysz bajkę o Jasiu i Małgosi – jej bohaterowie rzucali za sobą okruszki chleba, aby upewnić się, że nie zgubią się w lesie i odnajdą drogę...