Dzisiaj mamy: Czwartek, 21 Listopad 2024

Indeksowanie strony w Google. Czym jest? Jak długo trwa?

2023.05.18

Aby użytkownik mógł znaleźć Twoją witrynę za pomocą wyszukiwarki, powinna ona zostać poddana indeksacji. Dzięki temu strona internetowa może pojawiać się w wynikach wyszukiwania Google, co zwiększa szansę na to, że będzie widoczna dla użytkowników poszukujących danych produktów lub usług z wykorzystaniem fraz kluczowych. Na czym to wszystko polega? Zostań z nami, aby zdobyć najpotrzebniejsze informacje.

Na czym polega indeksowanie strony?

Indeksowanie strony w wyszukiwarce to proces, który opiera się na systemowej analizie dokumentów dostępnych w World Wide Web (w skrócie WWW) przez program komputerowy nazywany robotem indeksującym. Gromadzi on dane na temat wyrażeń kluczowych, grafik czy linków powiązanych z indeksowaną stroną. Przy skanowaniu bierze się pod uwagę zarówno treści, jak i strukturę kodu. Przeanalizowana witryna trafia następnie do bazy adresów Google. Warto wiedzieć, że indeksacja nie jest procesem jednorazowym – odbywa się regularnie, dzięki czemu informacje mogą być stale aktualizowane. Na podstawie tej analizy roboty wyszukiwarki pozycjonują witryny – najlepiej ocenione strony znajdują się wysoko w wynikach wyszukiwania, aby użytkownikom było łatwiej na nie natrafić.

Jak przyspieszyć proces indeksacji?

Indeksacja czasami trwa miesiącami, jednak dla większości z nas to zdecydowanie zbyt długo. Zastanawiasz się, jak przyspieszyć proces indeksacji, by jak najprędzej znaleźć się w wynikach wyszukiwania? Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Na indeksację strony internetowej wpływają powiązania między adresami URL w obrębie tej strony. Zadbaj więc o odpowiednią liczbę wewnętrznych linków – najlepiej na podstronach z kategoriami, produktami, tekstami blogowymi itd. Problemy z analizą witryny przez crawler wynikają często z niskojakościowych treści, które wydają się mało wartościowe z perspektywy użytkowników. Dlatego właśnie powinieneś skupić się na tworzeniu oryginalnego, eksperckiego contentu. Staraj się również zdobywać linki zewnętrzne ze sprawdzonych, wiarygodnych źródeł.

Samodzielne zgłaszanie do indeksacji

Jeszcze jednym sposobem, by przyspieszyć proces analizy strony, jest własnoręczne zgłoszenie jej do indeksacji. Można to zrobić za pomocą narzędzia Google Search Console – platformy przygotowanej dla administratorów stron internetowej, która oferuje wiele narzędzi pozwalających na zoptymalizowanie widoczności witryny. Po zalogowaniu się do panelu zobaczysz opcję sprawdzenia dostępności danego adresu w wyszukiwarce Google. Jeżeli nie jest dostępny, wystarczy poprosić algorytm o zaindeksowanie go. Ta technika okaże się najwygodniejsza w przypadku pojedynczych linków (np. prowadzących do nowych artykułów blogowych). Chcesz poprosić o indeksację całej zawartości witryny – wraz ze wszystkimi podstronami i zakładkami? Użyj mapy witryny, czyli specjalnego pliku XML, w którym umieszcza się informacje o strukturze i hierarchii strony internetowej.


Zobacz też: #EcomersyBasic #47: White Hat SEO i Black Hat SEO, czyli dobre i złe techniki pozycjonowania


Podsumowanie – dlaczego warto?

Dlaczego indeksowanie strony jest tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że pozwala jej pojawić się w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu internauci mogą znaleźć Twoją witrynę sami, przez wpisanie odpowiednich fraz kluczowych, co nazywamy ruchem organicznym. Indeksowanie strony przyczynia się także do poprawy jej reputacji i zwiększenia autorytetu, ponieważ regularna analiza przez roboty Google wpływa na wizerunek danej witryny. Pozwala również na efektywne wykorzystanie strategii SEO, które mają na celu optymalizację strony.

Polecamy