Dzisiaj mamy: Czwartek, 30 Maj 2024

Czym jest Helpful Content Update i dlaczego powinno Cię to zainteresować?

2023.01.31

Helpful Content Update to najnowsza aktualizacja głównego algorytmu Google, która skupia się przede wszystkim na przydatności treści – jak sama nazwa wskazuje. Ma ona ogromne znaczenie dla wszystkich osób zajmujących się działaniami SEO i marketingiem internetowym. Warto zastanowić się, w jaki sposób aktualizacja wpłynie na tworzenie contentu. Dzisiaj przedstawimy Ci najważniejsze informacje dotyczące Helpful Content Update.

Jak tworzyć pomocny content?

Najistotniejszym elementem, na jaki zwraca uwagę aktualizacja algorytmu, jest pisanie tekstów z myślą o użytkownikach (z ang. human-first content), nie o robotach wyszukiwarki. W skrócie – chodzi o to, żeby treści na stronach internetowych rzeczywiście niosły wartość dla odbiorców: dostarczały potrzebnej wiedzy i odpowiadały na potrzeby czytelników. Tzw. content niepomocny nie spełnia tych warunków, koncentruje się bowiem na zwiększeniu swojej pozycji w wyszukiwarce. Aby lepiej zrozumieć, jak tworzyć pomocne treści, warto zastanowić się nad następującymi kwestiami: czy użytkownicy uznaliby teksty publikowane na Twojej stronie za przydatne? Czy w treściach widać doświadczenie z pierwszej ręki oraz dogłębną znajomość tematu? Czy witryna jest skupiona wokół konkretnej problematyki? Czy po zapoznaniu się z treściami na Twojej stronie odbiorca poczuje, że dowiedział się wystarczająco dużo?


Zobacz też: Z czym wiąże się kopiowanie treści ze stron internetowych?


Czym najlepiej się kierować przy pisaniu tekstów na strony internetowe?

Google podzieliło się wskazówkami, jakiego contentu lepiej nie tworzyć, jeśli nie chcemy narazić się algorytmom. Po pierwsze, nie możemy produkować wielu różnorodnych treści z nadzieją, że niektóre z nich dobrze wypadną w wynikach wyszukiwania. Teksty na stronie internetowej powinny bowiem charakteryzować się spójnością i posiadać motyw przewodni. W innym wypadku tracimy status autorytetu, który jest ogromnie ważny dla Google. Po drugie, odradza się korzystanie z narzędzi umożliwiających automatyczną produkcję treści – najczęściej mają one mniejszą wartość merytoryczną, a przy tym zawierają wiele językowych niezręczności. Po trzecie, na pozycjonowanie wpływa oryginalność i świeżość tworzonych treści – powinny wnosić do tematu coś nowego, nie tylko powtarzać, co inni już powiedzieli. Po czwarte, content nie może opierać się tylko na najnowszych trendach i bazować na tym, o czym obecnie jest głośno. Po piąte, lepiej unikać sytuacji, w których odbiorcy czują, że muszą szukać dalszych informacji w innych źródłach. Po szóste, zaleca się unikanie clickbaitowych tytułów (takich, które przyciągają uwagę, ale nie dostarczają obiecanej wiedzy) oraz rozwlekania treści.

Podsumowanie

Podsumowując, Helpful Content Update zachęca do rozbudowania istniejących treści, pozbycia się contentu, który ma znamiona spamu i regularnego prowadzenia bloga firmowego. Google docenia rzetelne treści, które spełniają oczekiwania użytkowników – i to w obrębie całej witryny – przy czym coraz bardziej bezlitośnie podchodzi do tekstów bez wartości merytorycznej. Należy mieć na uwadze wszystkie wskazówki dostarczane przez największą wyszukiwarkę.

Polecamy