Dzisiaj mamy: Środa, 22 Maj 2024

Aplikacje PWA – gorący trend w e-commerce. Dlaczego warto?

2023.05.16

Progressive Web Applications, w skrócie PWA, cieszy się coraz większym powodzeniem w branży e-commerce – jest to niezwykle wygodne i funkcjonalne rozwiązanie, które stanowi alternatywę dla klasycznych aplikacji mobilnych. Coraz więcej sklepów internetowych i różnych marek decyduje się na udostępnienie PWA swoim odbiorcom. Dlaczego? Czym wyróżniają się aplikacje webowe? Zostań z nami, aby dowiedzieć się więcej na temat tego trendu!

Progressive Web Applications – na czym to polega?

Nazwa Progressive Web Applications składa się z trzech elementów. „Progressive” oznacza tutaj innowacyjność oraz dostępność dla każdego użytkownika, „Web” – bazowanie na kodzie HTML, JavaScript i CSS, czyli języków programowania służących do tworzenia stron internetowych, a „Applications” – podobieństwo do natywnych aplikacji mobilnych. Jest to technologia, która znacznie upraszcza korzystanie z oferty danej marki – użytkownik nie musi pobierać aplikacji, wystarczy jedno kliknięcie, by zapisać stronę na smartfonie. Oprócz tego, zajmuje ona dużo mniej miejsca, nie ma więc ryzyka, że dana osoba z niej zrezygnuje ze względu na niewystarczającą ilość pamięci. PWA to również gwarancja swobodnego dostępu z poziomu desktopu na komputerze.

Liczne zalety PWA

Aby używać aplikacji webowej, nie potrzeba połączenia z Internetem – można być całkowicie offline, co bardzo dużo ułatwia (brak zasięgu przestaje być problemem). Witryny wykorzystujące tę technologię odnotowują szybsze ładowanie strony, co w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie. PWA aktualizują się automatycznie, nie trzeba więc nic robić samemu. Umożliwiają też wysyłanie powiadomień push, czyli różnych powiadomień – bez konieczności podawania numeru telefonu bądź adresu e-mail. Warto także wspomnieć, że Progressive Web Applications są indeksowane w Google, a co za tym idzie, działania SEO wpływają na ich pozycję w wyszukiwarce. Aplikacje webowe są tak popularne również dlatego, że ich wdrożenie wiąże się z dużo mniejszymi kosztami niż stworzenie klasycznej aplikacji mobilnej.


Zobacz też: Aplikacja PWA dla sklepu internetowego. Czy to rozwiązanie dla Ciebie?


Znane marki oferujące PWA

Zastanawiasz się, jakie znane marki wykorzystują PWA? Okazuje się, że jest ich całkiem sporo: przoduje wśród nich nie tylko Spotify, ale także Pinterest czy Uber. Spotify to jedna z najpopularniejszych aplikacji do odtwarzania muzyki – ma swoich zwolenników na całym świecie. Na jej przykładzie możemy zobaczyć, że PWA pozwala na stworzenie spójnego doświadczenia użytkownika (ang. customer experience) na wszystkich urządzeniach. Z kolei Uber jakiś czas temu postanowił uruchomić serwis m.uber.com, poprzez który klienci zamawiają przejazdy za pomocą komputera. Działa on na podobnej zasadzie, co aplikacja mobilna. Pinterest natomiast wziął pod uwagę słabą wydajność na urządzeniach mobilnych, a przebudowa sieci za pomocą technologii PWA przyniosła pozytywne rezultaty, zwiększając zaangażowanie użytkowników.

Krótkie podsumowanie

Progressive Web Applications to bardzo ciekawa alternatywa dla aplikacji mobilnych. W tym momencie nie mamy żadnych podstaw, by przypuszczać, że aplikacje webowe zastąpią aplikacje mobilne, nie powinniśmy jednak ignorować ich licznych funkcjonalności. Użytkownicy bardzo chętnie korzystają z PWA, co jest najważniejsze dla większości marek.

Polecamy