Dzisiaj mamy: Czwartek, 25 Lipiec 2024

Aplikacja PWA dla sklepu internetowego. Czy to rozwiązanie dla Ciebie?

2023.02.23

Chcesz ułatwić klientom korzystanie ze strony internetowej Twojego e-sklepu, zapewniając im dostęp do nowoczesnych narzędzi? Być może PWA okaże się dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Jest to popularna alternatywa dla standardowej aplikacji mobilnej, która znacznie upraszcza kontakt z odbiorcami. Dzięki niej witryna działa także szybko i sprawnie. Zostań z nami i sprawdź, co warto wiedzieć na temat PWA.

Czym jest PWA?

Skrót PWA pochodzi od angielskiego wyrażenia Progressive Web App, które oznacza progresywną aplikację internetową (webową). Można powiedzieć, że to coś pomiędzy klasyczną stroną internetową a aplikacją mobilną, działa bowiem zarówno na smartfonach czy tabletach, jak i komputerach. Nie posiada co prawda wszystkich funkcjonalności obecnych w aplikacjach mobilnych, jednak PWA nie trzeba pobierać, co jest bardzo dużą zaletą, głównie dlatego, że większość kupujących stroni od nadmiaru aplikacji, najczęściej korzystając jedynie z trzech.

Jak działa PWA?

Progressive Web App to rozwiązanie przyjazne dla użytkownika. Aby skorzystać z niej na komputerze, wystarczy odwiedzić stronę internetową danego sklepu, a następnie otworzyć menu przeglądarki i dodać PWA do menu głównego. Można utworzyć specjalny skrót na pulpicie, aby zyskać do niej łatwiejszy dostęp. Jeżeli chodzi o urządzenia mobilne, wszystko zależy od tego, czy dana osoba korzysta z systemu Android, czy iOS. W przypadku Androida należy otworzyć stronę w przeglądarce, a później zaznaczyć opcję „dodaj aplikację e-sklepu do ekranu głównego” i zainstalować ją, a w przypadku iOS-a – kliknąć w ikonę z górną strzałką i wybrać przycisk „do ekranu początkowego”.


- Aplikacja PWA to rozwiązanie coraz chętniej wybierane przez sklepy. E-commerce dąży do uproszczeń i idea PWA świetnie się w nie wpisuje. – mówi Gabriel Besta, CEO e-commerce & marketing agency Medializer – Tworząc aplikacje PWA dla sklepów internetowych, kierujemy się tym, by były jak najłatwiejsze w instalacji. Po pobraniu zachowują one pełne funkcjonalności sklepu. Dzięki temu zakupy są naprawdę łatwe i szybkie, a klient może odwiedzić sklep wprost z poziomu spersonalizuje ikony na ekranie głównym telefonu. – dodaje.


Główne zalety Progressive Web App

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, PWA kryje w sobie wiele zalet. Po pierwsze, może działać, gdy połączenie jest bardzo słabe. Wpływa również na szybkość ładowania się witryny, a – jak wszyscy doskonale wiemy – klienci bardzo nie lubią, gdy strona wolno się wczytuje. Po drugie, zajmują mniej miejsca niż klasyczne aplikacje mobilne, co oznacza, że nie wymagają tyle wolnej pamięci. Często zdarza się tak, że użytkownicy czyszczą swoje urządzenia z różnych aplikacji, aby usprawnić jego działanie. Tutaj nie ma tego ryzyka. Po trzecie, Progressive Web App aktualizuje się automatycznie, nie trzeba więc robić tego samemu. Po czwarte, PWA wiąże się ze znacznie niższymi kosztami niż aplikacja mobilna. Na stworzenie tej ostatniej musimy przeznaczyć dużo więcej pieniędzy i poświęcić jej więcej czasu.


Zobacz też: #EcomersyBasic #40: Dlaczego sklep internetowy musi być responsywny?


Lepsza komunikacja i inne atuty

Na samym początku pisaliśmy, że progresywne aplikacje webowe upraszczają kontakt z konsumentami. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim możliwość wysyłania powiadomień push i angażowania klienta bez znajomości jego numeru telefonu czy adresu e-mail. PWA gwarantuje również spójne, jednorodne customer experience na wszystkich urządzeniach, co buduje pozytywny wizerunek firmy w oczach odbiorców. Warto pamiętać, że – podobnie jak tradycyjne strony internetowe – Progressive Web Apps są indeksowane przez Google. Można więc starać się zwiększać ich pozycję w wyszukiwarce, a co za tym idzie – ich widoczność poprzez stosowanie fraz kluczowych, link building i inne działania SEO. Algorytmy postrzegają witryny z dostępnym PWA jako bardziej wartościowe, co pozwala uzyskać przewagę nad konkurencją. Ten rodzaj aplikacji wiąże się też z wyższą konwersją w e-sklepie.

Polecamy