Spadki sprzedaży detalicznej w lutym – wbrew przewidywaniom
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) sprzedaż detaliczna w cenach stałych spadła w lutym o 0,5% rdr. W ujęciu miesięcznym zanotowano jeszcze większy spadek – aż o 65. Wyniki te zaskoczyły ekonomistów, którzy co prawda spodziewali się spowolnienia dynamiki po styczniowym wzroście, ale nie przewidywali spadku. Konsensus rynkowy zakładał wzrost sprzedaży detalicznej o 3,2% rdr.
Podział na kategorie
W lutym spadek sprzedaży detalicznej w cenach stałych w porównaniu z lutym 2024 roku odnotowano w kluczowych kategoriach. Największy spadek zanotowała grupa „pozostałe” (-8,7%), a także „paliwa stałe, ciekłe i gazowe” (-3,0%) oraz „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” (-2,2%). Wzrost sprzedaży wykazały natomiast m.in. kategorie: „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” (+7,4%), „tekstylia, odzież, obuwie” (+6,0%), „meble, RTV, AGD” (+5,8%) oraz „pojazdy samochodowe, motocykle, części” (+5,1%).
Prognozy ekonomistów
Sprzedaż detaliczna w lutym mocno rozczarowała, zwłaszcza po obiecujących danych ze stycznia, kiedy odnotowano wzrost o 4,8%, przekraczając nawet najbardziej optymistyczne prognozy. Choć spodziewano się spowolnienia dynamiki rocznej ze względu na niekorzystny efekt kalendarza (jeden dzień roboczy mniej niż w lutym 2024), skala spadku okazała się zaskakująco duża. Najbardziej pesymistyczne prognozy zakładały wzrost o 1,4% rdr., tymczasem dane GUS okazały się gorsze o blisko dwa punkty procentowe.