Dzisiaj mamy: Czwartek, 22 Luty 2024

Q-commerce w Polsce coraz bardziej się rozwija

2021.10.26

Oczekiwania klientów co do szybkości dostawy cały czas wzrastają. Coraz więcej e-sklepów stara się im sprostać i prześcignąć konkurencję. Powstają supermarkety dark store, które mają zapewniać ultraszybką dostawę. Jak to wpłynie na rozwój branży e-commerce?

Dalsza ekspansja handlu internetowego

Okazuje się, że obroty polskiego handlu internetowego w 2020 roku zwiększyły się o 60%, przynosząc zyski rzędu 100 mld zł. Nieraz wskazuje się jednak na pewien problem: czas dostawy. Wielu konsumentów deklaruje, że gdyby tylko był krótszy, częściej dokonywaliby zakupów online. Właśnie dlatego zaczęły powstawać tzw. dark store'y. Czym właściwie są?

Dark store w Polsce

Warto zaznaczyć, że to właściwie nie sklepy, a magazyny. Ich pracownicy zajmują się tylko i wyłącznie obsługą zamówień dokonanych przez Internet. Mogą być postrzegane jako „druga lodówka”, ponieważ dzięki nim produkty ekspresowo trafiają do rąk klientów. Na taką formę niedawno zdecydowała się Żabka, a w lipcu 2021 – aplikacja Wolt, za pomocą której można zamówić jedzenie z różnych restauracji albo zakupy z marketów. W praktyce dostawa wynosi ok. 40 minut w Warszawie, a w Krakowie i Poznaniu – ok. 30 minut.


Może Cię zainteresować: Czym jest dropshipping? Sprytny biznes e-commerce małym kosztem


Aplikacja Lisek – jak funkcjonuje?

W stolicy działa również aplikacja mobilna Lisek, która przy wykorzystaniu rowerów elektrycznych dowozi artykuły spożywcze mieszkańcom pięciu dzielnic. Średni czas dostawy jest krótszy niż w przypadku Wolta – wynosi 10 minut – głównie dzięki wąskiemu obszarowi. Lisek to darmowa aplikacja, a jej cena dostawy wynosi 2,99 zł. Jeżeli zamówienie przekroczy 50 zł, nie będzie trzeba płacić za dowóz. Co ważne, z aplikacji można korzystać codziennie, nawet w niedziele niehandlowe, w godzinach od 8 do 23.

Swyft – zakupy spożywcze w 15 minut

Oprócz tego, warszawiacy mogą korzystać także z aplikacji Swyft. Działa ona podobnie do Liska, przez 7 dni w tygodniu, od 7.30 do 22.30. Koszt dostawy wynosi 9,50 zł, a jeżeli wartość koszyka przekroczy kwotę 30 zł – wysyłka jest darmowa. Aplikację można pobrać w AppStore bądź Google Play i płacić przy użyciu systemu Przelewy24.


Zobacz też: Nowość w InPost. Przesyłki dojdą tego samego dnia


Jokr – proste i szybkie zakupy

Jokr z kolei oferuje jeszcze bardziej atrakcyjne warunki: całkowicie darmową dostawę oraz brak minimalnej kwoty zamówienia. Placówka powinna znajdować się blisko kupującego, aby zamówienie zostało dowiezione w ciągu 10-15 min. Warto zaznaczyć, że jest to ogólnoświatowa aplikacja, działająca w Europie, Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej.

Polecamy
Ecomersy basic
Ecomersy Basic #112: Influencer marketing w e-commerce. Czy warto?

Ecomersy Basic #112: Influencer marketing w e-commerce. Czy warto?

2024.02.16
W branży e-commerce dominuje kilka podstawowych form promocji, a jedną z nich jest influencer marketing, który polega na współpracy z twórcami internetowymi. Osoby działające aktywnie w sieci reklamują konkretne produkty bądź usługi, dzięki czemu więcej użytkowników może się nimi zainteresować. Jeżeli prowadzisz własny sklep internetowy, powinieneś wiedzieć, że influencer marketing...
Ecomersy Basic #111: Marka osobista. 5 sposobów na nawiązanie przyjacielskich relacji z Klientem

Ecomersy Basic #111: Marka osobista. 5 sposobów na nawiązanie przyjacielskich relacji z Klientem

2024.02.02
W dzisiejszym świecie e-commerce konkurencja jest bardzo duża, co oznacza, że aby wyróżnić się na jej tle, trzeba zaplanować i wdrożyć odpowiednią strategię. Wiele sklepów internetowych decyduje się na kreowanie marki osobistej, a więc skupia się na tworzeniu konkretnego wizerunku. W końcu nie chodzi już tylko o to, co sprzedajesz,...
#EcomersyBasic #110: Czym jest intencja wyszukiwania w SEO?

#EcomersyBasic #110: Czym jest intencja wyszukiwania w SEO?

2024.01.19
Algorytmy Google już od kilku lat rozwijają się w taki sposób, by wyszukiwarka jak najlepiej służyła użytkownikom. Właśnie dlatego mało wartościowe treści są nisko pozycjonowane, z kolei merytoryczne teksty znajdują się wyżej w wynikach wyszukiwania. Głównym celem jest bowiem odpowiadanie na potrzeby odbiorców, którzy zadają różnego rodzaju pytania. Wpisują oni...
#Ecomersy Basic #109: Najważniejsze daty dla e-commerce w 2024 r.

#Ecomersy Basic #109: Najważniejsze daty dla e-commerce w 2024 r.

2024.01.05
Zaczął się nowy rok! Co to oznacza dla branży e-commerce, a przede wszystkim dla Ciebie, przedsiębiorcy? W dynamicznym świecie handlu internetowego bardzo ważne jest to, by pozostawać na bieżąco z najnowszymi trendami i nadchodzącymi wydarzeniami – a w te ostatnie 2024 z pewnością będzie obfitować. Czy chcesz poznać najważniejsze daty,...