Dzisiaj mamy: Czwartek, 6 Październik 2022

Q-commerce w Polsce coraz bardziej się rozwija

2021.10.26

Oczekiwania klientów co do szybkości dostawy cały czas wzrastają. Coraz więcej e-sklepów stara się im sprostać i prześcignąć konkurencję. Powstają supermarkety dark store, które mają zapewniać ultraszybką dostawę. Jak to wpłynie na rozwój branży e-commerce?

Dalsza ekspansja handlu internetowego

Okazuje się, że obroty polskiego handlu internetowego w 2020 roku zwiększyły się o 60%, przynosząc zyski rzędu 100 mld zł. Nieraz wskazuje się jednak na pewien problem: czas dostawy. Wielu konsumentów deklaruje, że gdyby tylko był krótszy, częściej dokonywaliby zakupów online. Właśnie dlatego zaczęły powstawać tzw. dark store'y. Czym właściwie są?

Dark store w Polsce

Warto zaznaczyć, że to właściwie nie sklepy, a magazyny. Ich pracownicy zajmują się tylko i wyłącznie obsługą zamówień dokonanych przez Internet. Mogą być postrzegane jako „druga lodówka”, ponieważ dzięki nim produkty ekspresowo trafiają do rąk klientów. Na taką formę niedawno zdecydowała się Żabka, a w lipcu 2021 – aplikacja Wolt, za pomocą której można zamówić jedzenie z różnych restauracji albo zakupy z marketów. W praktyce dostawa wynosi ok. 40 minut w Warszawie, a w Krakowie i Poznaniu – ok. 30 minut.


Może Cię zainteresować: Czym jest dropshipping? Sprytny biznes e-commerce małym kosztem


Aplikacja Lisek – jak funkcjonuje?

W stolicy działa również aplikacja mobilna Lisek, która przy wykorzystaniu rowerów elektrycznych dowozi artykuły spożywcze mieszkańcom pięciu dzielnic. Średni czas dostawy jest krótszy niż w przypadku Wolta – wynosi 10 minut – głównie dzięki wąskiemu obszarowi. Lisek to darmowa aplikacja, a jej cena dostawy wynosi 2,99 zł. Jeżeli zamówienie przekroczy 50 zł, nie będzie trzeba płacić za dowóz. Co ważne, z aplikacji można korzystać codziennie, nawet w niedziele niehandlowe, w godzinach od 8 do 23.

Swyft – zakupy spożywcze w 15 minut

Oprócz tego, warszawiacy mogą korzystać także z aplikacji Swyft. Działa ona podobnie do Liska, przez 7 dni w tygodniu, od 7.30 do 22.30. Koszt dostawy wynosi 9,50 zł, a jeżeli wartość koszyka przekroczy kwotę 30 zł – wysyłka jest darmowa. Aplikację można pobrać w AppStore bądź Google Play i płacić przy użyciu systemu Przelewy24.


Zobacz też: Nowość w InPost. Przesyłki dojdą tego samego dnia


Jokr – proste i szybkie zakupy

Jokr z kolei oferuje jeszcze bardziej atrakcyjne warunki: całkowicie darmową dostawę oraz brak minimalnej kwoty zamówienia. Placówka powinna znajdować się blisko kupującego, aby zamówienie zostało dowiezione w ciągu 10-15 min. Warto zaznaczyć, że jest to ogólnoświatowa aplikacja, działająca w Europie, Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej.

Polecamy
Ecomersy basic
#EcomersyBasic #48: Reels. Co musisz wiedzieć o krótkich filmach na Instagram i Facebooka?

#EcomersyBasic #48: Reels. Co musisz wiedzieć o krótkich filmach na Instagram i Facebooka?

2022.09.30
Modę na krótkie, kreatywne filmiki zapoczątkował TikTok. Jako że aplikacja cieszy się tak ogromną popularnością, dwa konkurencyjne serwisy postanowiły przejąć od niej format niedługich video, dzięki którym można promować swoją markę i nie tylko. Na początku Reelsy pojawiły się na Instagramie, potem przyszedł czas na Facebooka. Jeżeli chcesz dowiedzieć się,...
#EcomesyBasic #47: White Hat SEO i Black Hat SEO, czyli dobre i złe techniki pozycjonowania

#EcomesyBasic #47: White Hat SEO i Black Hat SEO, czyli dobre i złe techniki pozycjonowania

2022.09.23
By sklep internetowy był dobrze widoczny w wyszukiwarce, musi zostać skutecznie wypozycjonowany. W tym celu stosuje się różne techniki SEO, które w określony sposób wpływają na miejsce witryny w wynikach wyszukiwania. Można je zwyczajowo podzielić na White Hat SEO oraz Black Hat SEO. Czym się od siebie różnią i które...
#EcomersyBasic #46: Czym jest customer experience?

#EcomersyBasic #46: Czym jest customer experience?

2022.09.16
Customer experience (w skrócie CX) to, najprościej mówiąc, suma doświadczeń klienta związanych z daną firmą. Obejmuje całość relacji na linii konsument-marka, od momentu uświadomienia sobie, że konkretna firma istnieje, aż do chwili ostatniej interakcji. Oznacza to, że właściwie każdy element tej relacji ma znaczenie. Celem jest optymalizacja doświadczeń klienta.
#EcomersyBasic #45: Czym jest breadcrumbs? Menu okruszkowe bez tajemnic

#EcomersyBasic #45: Czym jest breadcrumbs? Menu okruszkowe bez tajemnic

2022.09.09
Breadcrumbs (z ang. okruszki chleba) to inaczej forma nawigacji na stronie internetowej, która wskazuje, w jakim miejscu w witrynie obecnie się znajdujemy. Na pewno kojarzysz bajkę o Jasiu i Małgosi – jej bohaterowie rzucali za sobą okruszki chleba, aby upewnić się, że nie zgubią się w lesie i odnajdą drogę...