Dzisiaj mamy: Wtorek, 23 Lipiec 2024

Oszustwa na Facebooku? Najnowsze dane Revoluta – liczby mogą zaskakiwać

2024.02.12

Revolut, znana aplikacja finansowa z siedzibą w Londynie, podzielił się danymi dotyczącymi oszustw, z którymi mierzył się w 2023 roku. Z informacji dostarczonych przez serwis financialit.net wynika, że większość z nich zaczyna się w serwisach należących do Meta: Facebooku, Instagramie oraz Whatsappie.

Coraz więcej fraudów w serwisach społecznościowych

W strefie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, do którego należy również Polska, 61% zidentyfikowanych oszustw zostało zapoczątkowanych w serwisach Meta, a 37% wartości utraconych środków przypada na platformę społecznościową. Jeżeli chodzi o dane samego Revoluta, widać znaczący wzrost oszustw zaczynających się na Facebooku – w pierwszej połowie 2023 roku było to 52% fraudów, a w drugiej połowie już 66%.

Na co tracimy pieniądze?

Najczęstszą formą oszustwa jest ta związana z zakupami: klienci płacą za nieistniejące towary (jednak zwykle są to niewielkie kwoty) bądź otrzymują produkty niezgodne z opisem. Popularne są też oszustwa inwestycyjne, które polegają na wpłacaniu większych kwot. W 2023 roku stanowiły one 17% oszustw i odpowiadały za 59% utraconych pieniędzy.

Polecamy