EcomersyBasic #76: Jak tworzyć skuteczne treści do reklam w social mediach?
W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie prowadzenie biznesu bez firmowych profili w mediach społecznościowych. Wśród tego typu portali ciągle dominuje Facebook, jednak Instagram depcze mu po piętach, a na podium wspina się również Tik Tok, który od kilku lat podbija świat social mediów. Chcesz, by Twoje treści reklamowe zyskały na atrakcyjności i przyciągały więcej odbiorców? Zostań z nami, aby dowiedzieć się, jak powinny wyglądać, aby rzeczywiście przynosić rezultaty.
Social media marketing skutecznym narzędziem
Często słyszymy, że jeżeli nie ma nas w mediach społecznościowych, to nie istniejemy. Możemy dyskutować z tym stwierdzeniem w odniesieniu do indywidualnych użytkowników, jednak w przypadku sklepów internetowych – trudno się nie zgodzić. Nieobecność danej marki na najpopularniejszych portalach bywa nawet uznawane za podejrzane. Warto wiedzieć, że social media marketing otwiera wiele dróg, pozwala zdobyć nowych klientów, zwiększa zainteresowanie brandem, a także pomaga budować relację między sprzedawcą a konsumentem. Wykorzystaj potencjał Facebooka, Instagrama i TikToka – podpowiadamy, jak to zrobić!
Jak tworzyć posty na Facebooku?
Jeżeli prowadzisz konto firmowe na Facebooku, zaangażuj się w regularnie publikowanie postów. Uwaga – właśnie systematyczność ma tutaj ogromne znaczenie! Nieaktywne profile (bądź sporadycznie aktywne) mają słabsze zasięgi, przez co trudniej im docierać do użytkowników. Najbardziej atrakcyjne treści na tym portalu bazują na połączeniu słowa oraz obrazu. Sam tekst powinien krótki (50-100 znaków ze spacjami), zwięzły i prosty – musi bowiem spełniać funkcję informacyjną. Nie chodzi jednak o suchy komunikat – należy urozmaicić go językiem marketingowym (czyli Call to Action, epitetami, pytaniami, ciekawostkami, grami słownymi). Z kolei obraz to najczęściej fotografia (koniecznie wysokiej jakości) bądź grafika, która przyciąga wzrok. Pamiętaj, że oba te elementy muszą ze sobą współgrać, tworząc spójną całość.
Instagram – estetyka, spójność i hasztagi
Instagram to serwis, który opiera się głównie na udostępnianiu obrazów – z takim założeniem został stworzony. Każdy, kto prowadzi profil firmowy na Instagramie, powinien mieć na względzie dwie kwestie: estetykę oraz pobudzanie zaangażowania odbiorców. Zanim użytkownik postanowi zostać Twoim obserwatorem, przyjrzy się całemu feedowi – jeżeli zobaczy niespójności czy niepasujące do siebie zdjęcia, prawdopodobnie już nie wróci. Warto więc wcześniej planować publikowane posty i dbać o to, żeby dobrze prezentowały się osobno i jako całość. Jeżeli chodzi o treści pisane, stosuj się do tych samych zasad, co na Facebooku – pamiętaj jednak, że na Instagramie hasztagi mają jeszcze większe znaczenie. Regularnie sprawdzaj, które z nich cieszą się obecnie największą popularnością i jakie trendy obowiązują wśród użytkowników.
Zobacz też: Jak reklamować sklep na Tik Toku?
Kreatywne filmiki na Tik Toku
Coraz więcej marek decyduje się na prowadzenie firmowego Tik Toka – głównie dlatego, że aplikacja ta stała się właściwie najpopularniejsza w całym Internecie. Jej algorytmy bywają także dużo bardziej przychylne, dzięki czemu łatwiej dotrzeć do użytkowników, którzy mogliby nigdy nie dowiedzieć się o istnieniu naszego e-sklepu. Na Tik Toku rządzą trendy, dlatego warto trzymać rękę na pulsie i cały czas je śledzić. Tworząc treści na ten portal, musimy wykazać się kreatywnością, mamy jednak większe pole do eksperymentów. Nasze filmiki powinny być krótkie, dynamiczne, oryginalne i pomysłowe, a w tle najlepiej umieścić modną muzykę.
Podsumowanie
Media społecznościowe to potężna siła, którą możemy wykorzystać na swoją korzyść. Tworząc treści reklamowe na Facebooka, Instagrama czy Tik Toka, należy pamiętać o kilku istotnych regułach. Po pierwsze, posty czy filmiki powinny dotyczyć aktualnej oferty, promocji czy innych wydarzeń – tak by klienci mogli natychmiast reagować. Po drugie, cały content udostępniany w social mediach musi być spójny z ogólnym wizerunkiem i polityką marki – nie ma tutaj miejsca na niespójności. Po trzecie wreszcie, bardzo ważne jest określenie grupy docelowej, strategii marketingowej oraz przyszłych celów. Koniecznie przygotuj również plan publikacji!