Dzisiaj mamy: Niedziela, 1 Październik 2023

Ecomersy Basic #5: Darmowy sklep internetowy – czy warto?

2021.11.26

Osoby, które chcą rozpocząć internetową działalność, często słyszą, że będą musiały zainwestować dużo pieniędzy. Darmowy e-sklep brzmi bardzo kusząco, jednak czy rzeczywiście jest to dobre i – przede wszystkim – realne rozwiązanie? Trzeba przecież wziąć pod uwagę koszty zakupu towarów, wysyłek, ewentualnych magazynów, promocji, budowy strony internetowej... Przyjrzyjmy się dostępnym opcjom pozwalającym zaoszczędzić pieniądze.

Duża odpowiedzialność i samodzielność

Wszyscy zainteresowani branżą e-commerce zdają sobie sprawę, że własne miejsce w Internecie może wiązać się ze sporymi kosztami. Niektórzy decydują się na samodzielne stworzenie witryny, ale do tego potrzeba wiedzy. Istnieją oczywiście darmowe oprogramowania typu open-source, jednak trzeba umieć z nich korzystać. Oprócz tego, wymagają dużego zaangażowania ze strony właściciela. Pracę, którą w innym wypadku zleciłby specjalistom, musi wykonać sam.


To może Cię zainteresować: Ecomersy Basic #1: Sklep internetowy – jak zacząć?


Oprogramowania open-source

Dostępne dla wszystkich oprogramowania można pobrać w każdej chwili. Aby je uruchomić, potrzebna Ci będzie odpowiednia lokalizacja (serwer) oraz domena. Wybranie tego typu rozwiązania nie oznacza, że zaraz będziesz mieć przed sobą gotowy sklep internetowy. Oprogramowanie wymaga odpowiedniej konfiguracji i dostosowania do polskiego rynku, a także połączenia z różnymi narzędziami. Przyszli właściciele, którzy wolą zlecić konfigurację komuś innemu, mogą szukać pomocy na rozmaitych forach branżowych i skorzystać z usług agencji czy pojedynczej osoby.

Potencjalne kłopoty techniczne

Co w sytuacji, kiedy napotkasz problemy techniczne? Sklep internetowy to przecież nieustannie rozwijający się biznes, potrzebujący ciągłej uwagi. Nie będzie dobrze prosperować, jeżeli o niego nie zadbasz. Niezbędne okaże się śledzenie zmian i wprowadzanie poprawek na Twojej stronie. W razie mniejszych usterek i większych problemów jesteś zdany/a tylko na siebie, chyba że zapłacisz za usługę. Oczywiście, można szukać wsparcia na forach, ale to niepewne i czasochłonne rozwiązanie.


Zobacz też: Wybór platformy e-commerce – na której postawić sklep internetowy?


Wygląd ma znaczenie

Warto pamiętać, że ogromne znaczenie dla funkcjonowania sklepu internetowego ma jego wygląd. Jeżeli witryna prezentuje się estetycznie, przyjemnie dla oka, schludnie, potencjalni klienci będą na nią chętnie zaglądać. Natomiast jeśli zauważą, że strona została wykonana nieprofesjonalnie, nieporządnie czy chaotycznie, stracą zapał do zakupu Twoich towarów. Mogą nawet zacząć się zastanawiać nad legalnością działalności. Pamiętaj: korzystając z oprogramowania open-source, koszty grafiki znajdują się po Twojej stronie.

Darmowy sklep internetowy – nie dla każdego

Darmowe oprogramowania rzadko nadążają za zmieniającymi się trendami. Za każdą nową opcję trzeba płacić osobno. Jak widzisz, darmowy sklep internetowy niekoniecznie jest darmowy. Wiąże się z różnego rodzaju kosztami, nie tylko finansowymi. To rozwiązanie dla samouków, osób, którym niestraszne spędzanie wielu godzin przed komputerem w poszukiwaniu wiedzy, albo wykształconych specjalistów. Jeżeli nie czujesz się na siłach, by się z tym mierzyć, skieruj swoją uwagę w stronę płatnych sklepów dedykowanych, które można zoptymalizować pod własne potrzeby. Będziesz mieć pewność, że wszystkie Twoje indywidualne potrzeby zostaną spełnione.

Polecamy
Ecomersy basic
EcomersyBasic #96: Zarządzanie firmowym Instagramem z poziomu FB. Jak to zrobić?

EcomersyBasic #96: Zarządzanie firmowym Instagramem z poziomu FB. Jak to zrobić?

2023.09.29
Działania w mediach społecznościowych stało się nieodłączną częścią strategii marketingowej wielu firm. Instagram – jako jeden z najpopularniejszych serwisów – oferuje wiele możliwości dotarcia do potencjalnych klientów. Najwygodniejszym i najprostszym sposobem zarządzania firmowym kontem na tej platformie jest korzystanie z narzędzi udostępnianych przez Facebooka (Meta posiada zarówno Instagrama, jak i...
#EcomersyBasic #95: Jak wybrać nazwę dla sklepu internetowego?

#EcomersyBasic #95: Jak wybrać nazwę dla sklepu internetowego?

2023.09.21
W dynamicznym świecie handlu internetowego, gdzie konkurencja jest ogromna, odpowiednia nazwa e-sklepu ma bardzo duże znaczenie. W końcu to właśnie ona będzie Ci towarzyszyć przez cały czas, to ją będą rozpoznawać klienci i to ona będzie budzić rozmaite skojarzenia z Twoją marką. Wybór właściwej nazwy dla swojego sklepu internetowego może...
#EcomersyBasic #94: Czym jest efekt kuli śnieżnej w e-commerce?

#EcomersyBasic #94: Czym jest efekt kuli śnieżnej w e-commerce?

2023.09.15
W świecie e-commerce sukces nie zawsze wymaga ogromnych, kosztownych kampanii marketingowych. Czasami niewielkie i niepozorne działania mogą prowadzić do eksplozji sprzedaży i zwiększenia popularności marki. To zjawisko znane jest jako efekt kuli śnieżnej i nierzadko należy do kluczowych elementów strategii różnych firm. Aby lepiej je zrozumieć, wystarczy wyobrazić sobie, że...
EcomersyBasic #93: 5 sposobów na to, jak przyspieszyć działanie sklepu internetowego

EcomersyBasic #93: 5 sposobów na to, jak przyspieszyć działanie sklepu internetowego

2023.09.07
Wciąż rosnąca popularność e-commerce sprawia, że liczba sklepów internetowych cały czas się powiększa – oznacza to konieczność wpasowania się w pewne standardy, które obowiązują w tej branży. Jeżeli chcemy utrzymać się na rynku handlu online, powinniśmy upewnić się, że nasz e-sklep działa bez zarzutu, czyli przede wszystkim szybko. Właśnie tego...