Dzisiaj mamy: Środa, 7 Grudzień 2022

Czym jest UI design?

2022.08.02

UI design, czyli User Interface design to proces twórczy związany z wizualną stroną aplikacji lub witryny. UI design to tylko część UX, ale za to bardzo istotna. To UI designer decyduje o ostatecznym wyglądzie strony i układzie jej elementów. Cały proces polega na tworzeniu interfejsu, czyli łącznika między użytkownikiem a maszyną. UI jest najbliższą warstwą dla użytkownika, a więc musi być jak najbardziej przyjazne i funkcjonalne. Strona wizualna wywołuje pierwsze wrażenie, które jest uzależnione od wielu aspektów. Przede wszystkim nie można przesadzić z efektami specjalnymi. Przeładowanie strony grafiką i zbędnymi ozdobami stanie się męczące dla użytkowników i będzie przeszkadzać w swobodnym korzystaniu ze strony.

Na czym polega projektowanie UI?

Tworzenie interfejsu tylko z pozoru jest łatwe, w rzeczywistości to skomplikowany proces o dużym znaczeniu dla efektu końcowego. UI designer jest odpowiedzialny za to, żeby strona miała przyjemny dla oka wygląd, ale też intuicyjną obsługę. Użytkownik musi mieć możliwość zrozumienia bez trudu wszystkich dostępnych funkcji, bo inaczej szybko się zniechęci i zrezygnuje z usługi. UI design polega na stworzeniu całego wachlarza różnych scenariuszy, które mogą się przydarzyć użytkownikowi. UI designer musi zaplanować wszystkie funkcje tak, aby ich wykorzystanie było jasne i płynne. Kluczową kwestią jest także stworzenie odpowiedniej hierarchii informacji, aby użytkownik mógł bez trudu znaleźć najważniejsze rzeczy. Na UI design składa się przede wszystkim:

  • Hierarchia wizualna elementów
  • Kolorystyka
  • Krój i rozmiar czcionki
  • Formularze
  • Grafika i zdjęcia
  • Animacje
  • Układ treści
  • Menu
  • Przyciski

Wszystkie te elementy muszą być spójne, atrakcyjne dla użytkownika i łatwe w obsłudze. UI designer musi wszystko dobrze rozplanować i stworzyć optymalną wersję strony, która spełni wszystkie oczekiwania, zarówno z punktu widzenia użytkownika, jak również właściciela strony.


Zobacz też: Ecomersy Basic #15: Czym jest UX w sklepie internetowym?


Ocena w UI design

UI designer ma niełatwe zadanie, bo tworzy projekt, który będzie poddawany subiektywnej ocenie. Trudno dobrać tak wiele elementów, żeby były spójne, funkcjonalne i intuicyjne w obsłudze. Dlatego ważne jest również zebranie informacji zwrotnych, pomocnych w udoskonaleniu strony. Ostateczna wersja powinna przynosić zadowolenie z korzystania i spełniać oczekiwania użytkowników końcowych.

Polecamy
Ecomersy basic
#EcomersyBasic #56: Złe praktyki w sklepie internetowym, przez które tracisz klientów

#EcomersyBasic #56: Złe praktyki w sklepie internetowym, przez które tracisz klientów

2022.12.02
Na wyniki sprzedaży w sklepie internetowym wpływ ma bardzo wiele czynników. To nie tylko kwestia skuteczności kampanii, cen czy asortymentu. To również nie tylko sprawa SEO, o której w ramach cyklu Ecomersy Basic wspominaliśmy już wielokrotnie. Klienci rezygnują z zakupów w e-sklepie z rozmaitych powodów, a wiele z nich to...
#EcomersyBasic #55: Marketing w sklepie internetowym. Czy robisz to dobrze? 5 punktów, z którymi podniesiesz sprzedaż

#EcomersyBasic #55: Marketing w sklepie internetowym. Czy robisz to dobrze? 5 punktów, z którymi podniesiesz sprzedaż

2022.11.25
Sprzedaż w sklepie internetowym to nie tylko kampanie Google Ads czy Facebook Ads. Warto wykorzystywać także inne możliwości. To takie działania, które zwiększają widoczność marki, pomagają zdobyć nowych klientów i utrzymać tych, których już masz. Czy wiesz, jakie to sposoby?
#EcomersyBasic #54: Sprzedaż stacjonarna i internetowa. Jak je połączyć?

#EcomersyBasic #54: Sprzedaż stacjonarna i internetowa. Jak je połączyć?

2022.11.18
W czasie ogólnoświatowego lockdownu okazało się, że sama sprzedaż stacjonarna może nie wystarczyć, aby utrzymać się na rynku. Coraz więcej osób zaczęło więc myśleć o przeniesieniu się do Internetu. Kiedy pandemia nieco ustała, część klientów postanowiła wrócić do tradycyjnych form robienia zakupów, a branża e-commerce odnotowała pewne spadki. Wynika z...
#EcomersyBasic #53: Skuteczny e-mail z potwierdzeniem zamówienia

#EcomersyBasic #53: Skuteczny e-mail z potwierdzeniem zamówienia

2022.11.04
Komunikacja z klientami to jeden z najważniejszych elementów promocji. Bardzo często wykorzystywaną drogą kontaktu jest e-mail marketing, który obejmuje nie tylko newslettery, ale również tzw. maile transakcyjne. Użytkownicy otrzymują je w momencie założenia konta, a także po złożeniu zamówienia lub kiedy przesyłka zostanie wysłana. Jak wykorzystać wiadomości z potwierdzeniem zamówienia...