Dzisiaj mamy: Piątek, 21 Czerwiec 2024

Jak planujemy świąteczne wydatki? Na czym oszczędzamy? Znamy wyniki badania Revolut Money Report 2022

2022.11.30

Znany fintech Revolut dzieli się wynikami badania Revolut Money Report, które dotyczy świątecznych planów i wydatków. Raport objął 10 tys. respondentów z 10 różnych krajów, w tym z Polski. W naszym kraju na pytania odpowiedziało 1007 osób.

Na czym oszczędzamy?

Polscy ankietowani deklarują, że odczuwają skutki inflacji, która jest najwyższa od 25 lat. 59% ogranicza wydatki na rozrywkę, 57% oszczędza na wodzie i prądzie, 48% gotuje samodzielnie i nie stołuje się poza domem, 37% stara się oszczędzać na jedzeniu, a 28% – na paliwie, 23% stosuje recykling, by obniżyć koszty. 10% Polaków zaznacza, że jest im coraz trudniej spłacać należności (np. kredyty), a 5% decyduje się na pożyczki, by pokryć swoje wydatki. 10% osób wskazuje, że inflacja nie ma wpływu na ich zwyczaje zakupowe, podobnie jak 12% Europejczyków (z ośmiu krajów).

Wydatki świąteczne

Jeżeli chodzi o święta, 25% ankietowanych z Polski przyznaje, że odkłada pieniądze, by mieć pewność, że niczego nie zabrakło na tę okazję. 54% zamierza szukać produktów w obniżonych cenach, żeby zmieścić się w wyznaczonym budżecie. 8% planuje wykonać prezenty dla bliskich własnoręcznie. 10% osób użyje karty kredytowej albo skorzysta z płatności odroczonych, by opłacić świąteczne zakupy. 4% weźmie kredyt lub pożyczy pieniądze od znajomych czy rodziny. 20% nie zamierza zbytnio celebrować świąt, ponieważ ich na to nie stać. 4% respondentów w ogóle nie obchodzi grudniowych świąt.


Zobacz też: Jak zwiększyć sprzedaż przed świętami? Prześwietlamy branżę fashion – wywiad z Gabrielem Bestą, CEO Medializer.pl


Prezenty

W temacie upominków: 19% ankietowanych jest zdania, że prezent powinien być czymś wyjątkowym, czymś, czego na co dzień sobie odmawiamy (w ten sposób odpowiedziało 23% kobiet i 15% mężczyzn). 39% osób preferuje prezenty, które są praktyczne. 10% respondentów chciałoby otrzymać voucher lub gotówkę, które będą mogli wydać na to, czego potrzebują (14% wśród kobiet, 7% wśród mężczyzn). Dla 16% nie ma to znaczenia, o ile dostaną jakikolwiek prezent (20% wśród mężczyzn, 12% wśród kobiet). 4% badanych chciałoby otrzymać na święta wycieczkę albo inną atrakcję.

Podróże

Bardzo ważnym elementem, który trzeba wliczyć do świątecznego budżetu, są ewentualne podróże. Prawdopodobnie właśnie dlatego aż 67% Polaków nie planuje żadnych wyjazdów na święta, z kolei 6% zamierza udać się w inne miejsce, jednak nie ma pewności, czy budżet okaże się wystarczający. 20% planuje odwiedzić rodzinę lub przyjaciół podczas świąt, a 7% planuje sprezentować sobie właśnie wycieczkę.

Planowany budżet i akcje charytatywne

17% ankietowanych (19% mężczyzn, 14% kobiet) nie zamierza wydawać żadnych pieniędzy na święta w tym roku. Ponad połowa (54%) planuje zamknąć świąteczny budżet w 1200 zł (58% kobiet i 50% mężczyzn). 23% uważa, że wyda od 1200 do 2400 zł. Jedynie 5% wskazało na 2400-4800 zł, a 1% – 4800-7020. Czy w tym wszystkim jest jeszcze miejsce na akcje charytatywne? Okazuje się, że tak. 18% badanych chciałoby przekazać datek na cele dobroczynne, jednak w tym roku nie będą mogli sobie na to pozwolić. 34% wciąż się waha – wszystko zależy od tego, czy zostaną im pieniądze. 28% zamierza to zrobić, z czego 21% przekazuje datki regularnie i zrobi to też przy okazji świąt, a 7% jeszcze w tym roku tego nie zrobiło, ale święta to dla nich dobra okazja. 19% nie wykazuje zainteresowania takimi 

Polecamy