Dzisiaj mamy: Wtorek, 23 Kwiecień 2024

Zbieranie informacji na X utrudnione. Badacze rezygnują z projektów

2023.11.07

Badacze mediów społecznościowych anulowali, zawiesili lub zmienili ponad 100 badań na temat X (dawniej Twittera) w wyniku działań Elona Muska, które ograniczają dostęp do platformy, a także kilkunastu wywiadów i planowanych projektów. Restrukturyzacja X zakłóca badania nad dezinformacją i budzi obawy prawne.

Trudności w dotarciu do źródeł

Wprowadzone przez Muska ograniczenia dotyczące metod gromadzenia danych na platformie X utrudniły dotarcie do źródła fałszywych informacji, które były rozpowszechniane podczas takich wydarzeń, jak atak Hamasu na Izrael bądź izraelskie naloty w Gazie. Do tej pory najważniejszą metodą badawczą było narzędzie, które dawało researcherom dostęp do danych o ok. 10 milionach tweetów miesięcznie. X poinformowało jednak, że bezpłatny dostęp do tego narzędzia zostanie ograniczony.

Ile projektów anulowano?

Ostatnia ankieta wykazała, że 30 projektów badawczych na platformie X zostało anulowanych, 47 utknęło w martwym punkcie, a w przypadku 27 badacze zmienili platformę. Ujawniono także, że 47 projektów jest w toku, chociaż niektórzy researcherzy stwierdzili, że ich zdolność do gromadzenia danych będzie ograniczona. Są to badania związane głównie z mową nienawiści i tematami będącymi przedmiotem globalnej kontroli regulacyjnej.

Polecamy