Dzisiaj mamy: Niedziela, 14 Kwiecień 2024

Rosja masowo podrabia zachodnie marki

2022.04.08

Rosja znalazła sposób na radzenie sobie z wycofaniem się większości marek z jej rynku. Zaczęto podrabiać zachodnie firmy i produkty, co ma być odwetem za wszystkie nałożone sankcje. Próba powstrzymania takich działań jest określana przez prawników jako „walka z wiatrakami”.

Legalne podróbki na terenie Rosji

Lista firm, które postanowiły zbojkotować rosyjski rynek, jest bardzo długa. Znalazły się na niej takie marki, jak McDonald's, Ikea, Apple czy CCC. Władze Rosji wydały jednak dekret umożliwiający swobodne korzystanie z wynalazków, wzorów użytkowych oraz wzorów przemysłowych zarejestrowanych na rzecz podmiotów, które pochodzą z „państw nieprzyjaznych Rosji”. Zaczęto też masowo rejestrować znaki towarowe przypominające zachodnie symbole.

Nieudany pozew Entertainment One i dalsze plany

Jeszcze w zeszłym miesiącu rosyjski sąd oddalił pozew firmy Entertainment One, który dotyczył naruszania praw autorskich do znaków towarowych Peppa Pig, powołując się na sankcje nałożone przez Wielką Brytanię na Rosję. Tym samym zezwolił na swobodne tworzenie podróbek i pozbawił stronę pozywającą prawa do odszkodowania. W niedawno wydanym dekrecie zapowiedziano, że stworzona zostanie lista towarów, w stosunku do których nie będą egzekwowane prawa wynikające z ochrony własności intelektualnej.

Polecamy