Dzisiaj mamy: Czwartek, 13 Czerwiec 2024

Przedświąteczne nawyki zakupowe Polaków. Ile pieniędzy przeznaczamy na prezenty?

2023.12.06

Przygotowania do tegorocznych świąt rozpoczęły się na dobre – zgodnie z wynikami badania SW Research dla Allegro największy odsetek Polaków zamierza wydać na prezenty od 201 do 500 zł. Platforma przygotowała dla klientów bogatą ofertę prezentową i specjalny kalendarz adwentowy z promocjami.

Nie lubimy szukać prezentów na ostatnią chwilę

Według raportu SW Research dla Allegro blisko 6 na 10 Polaków kupuje prezenty świąteczne jeszcze przed rozpoczęciem grudnia, a 27% na początku grudnia – głównym powodem jest chęć uniknięcia stresu związanego z poszukiwaniem upominków na ostatnią chwilę (46%), szukanie inspiracji na ciekawsze prezenty (40%) oraz atrakcyjne promocje (28%). Na platformie Allegro możemy znaleźć specjalne oznaczenia przy produktach (ikonka czerwonego prezentu), które sygnalizują, że dana rzecz dotrze jeszcze przed świętami.

Od kogo dostajemy prezenty? Nie tylko Święty Mikołaj

Około 3 na 10 ankietowanych chce zaskoczyć swoich bliskich, więc nie pyta ich, co powinni im podarować, jednak aż połowa dorosłych Polaków otwarcie rozmawia o pomysłach na prezenty, chcąc mieć pewność, że druga osoba będzie zadowolona. 16% badanych praktykuje pisanie listów do świętego Mikołaja. 60% badanych przyznało, że dostaje prezenty od Świętego Mikołaja, 10% wskazało Gwiazdora, 7% – Dzieciątko, 6% – Gwiazdkę, a 4% – Aniołka. 39% planuje wydać na prezenty od 201 do 500 zł, a niemal co czwarta osoba chce przeznaczyć na ten cel od 500 do 1000 zł.

Polecamy