Dzisiaj mamy: Wtorek, 21 Maj 2024

Kolejne zwolnienia – tym razem w Google. Winne jest AI

2024.01.31

Pracownicy Google muszą się zmierzyć z dużą falą zwolnień, które objęły kilkuset inżynierów z dwóch strategicznych działów. Okazuje się, że powodem po raz kolejny jest sztuczna inteligencja, wprowadzająca coraz większe zamieszanie na rynku technologicznym.

Kto stracił pracę?

Spółka Google, która należy do Alphabet Inc., zdecydowała się na grupowe zwolnienia wśród pracowników. Redukcja zatrudnienia dotknęła zespoły asystentów cyfrowych i zespoły sprzętowe – głównie ze względu na chęć ograniczenia kosztów funkcjonowania firmy, która chce skupić się na rozwijaniu sztucznej inteligencji. Przeszło 630 osób stacjonujących w Kalifornii straciło pracę, a wśród nich znalazło się aż 25 dyrektorów działów.

Inwestycje ważniejsze od ludzi?

Okazuje się, że Google chce nadgonić konkurencję – spółki Microsoft i OpenAI – które wyprzedziły koncern we wdrażaniu rozwiązań opartych o narzędzia AI. Zwolnienia oznaczają redukcję kosztów, aby uwolnić środki do zainwestowania w priorytetowe dla firmy kwestie. To nie pierwsza taka sytuacja – jeszcze w styczniu 2023 spółka Alphabet zdradziła, że zwolni w sumie ok. 12 tys. pracowników.

Polecamy