Dzisiaj mamy: Środa, 22 Maj 2024

Elon Musk i inni ostrzegają przed rozwojem sztucznej inteligencji

2023.04.04

Grupa biznesmenów, inwestorów i ekspertów od sztucznej inteligencji stworzyła list, w którym wzywa do co najmniej sześciomiesięcznej przerwy w rozwijaniu systemów AI zdolniejszych od opublikowanego w marcu GPT-4. Przyczyną ma być konieczność zachowania ostrożności w zetknięciu z potężną technologią, która może zmienić życie na ziemi.

Kto stworzył list otwarty?

Elon Musk jest jednym z sygnatariuszy listu otwartego, który wzywa do zahamowania prac nad kolejnymi wersjami narzędzi AI i skupienia się na kwestiach bezpieczeństwa w związku z tą technologią. List ten został napisany przez Future of Life Institute – miliarder jest jednym z jego największych fundatorów. Do inicjatywy dołączył także współzałożyciel firmy Apple Steve Wozniak czy szef Stability AI Emad Mostaque.

Treść listu

W liście możemy przeczytać o „niekontrolowanym wyścigu” w celu wdrażania kolejnych technologii AI, nad którymi łatwo stracić kontrolę. Jego autorzy ostrzegają, że nierozważne podejście do sztucznej inteligencji grozi dezinformacją, masową automatyzacją pracy, a nawet zastąpieniem ludzi przez maszyny.

Polecamy