Dzisiaj mamy: Wtorek, 23 Kwiecień 2024

Dyrektywa DAC7 wchodzi w życie. Co to oznacza dla e-commerce?

2023.07.05

Od lipca br. wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące handlu internetowego. Zmiany w przepisach odczują wszyscy sprzedawcy, jednak w szczególności dotkną one osoby handlujące prywatnie na takich platformach, jak Vinted czy OLX. Co dokładnie wiemy na ten temat?

Nowe przepisy dotyczące handlu online

Zmiany na rynku e-commerce wiążą się ze wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy DAC7, która miała zacząć obowiązywać już w sierpniu 2022 roku. Od lipca internetowi sprzedawcy nieprowadzący działalności gospodarczej mają obowiązek odprowadzenia podatku od towaru, jeżeli sprzedają go za większą kwotę niż kupili, a transakcja nastąpi ciągu 6 miesięcy od dnia jego zakupu przez sprzedawcę.

Wykaz sprzedawców na platformach e-commerce

Platformy internetowe będą musiały prowadzić wykaz sprzedawców z zarejestrowanymi kwotami dokonywanych przez nich transakcji. Celem tego rozwiązania jest zwiększenie transparentności fiskalnej oraz obserwacja, czy sprzedawcy wywiązują się z należności podatkowych. Raport z wykazem ma zostać przesłany w styczniu 2024 roku, jednak na żądanie dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej przedsiębiorcy będą musieli przedstawiać raporty na bieżąco.

Polecamy