Dzisiaj mamy: Czwartek, 30 Maj 2024

DPC nakłada 390 mln dolarów grzywny na Metę

2023.01.05

W środę, 4 stycznia br., irlandzki ​Komisarz ds. Ochrony Danych (DPC) nałożył na Metę (właściciela Facebooka) karę grzywny w wysokości 390 mln euro. Powodem mają być naruszenia prywatności na Facebooku i Instagramie. O co dokładnie chodzi?

Postępowanie trwające ponad 4 lata

Decyzja o karze finansowej to wynik postępowania, które zostało wszczęte już w maju 2018 roku – wtedy w Unii Europejskiej weszło w życie rozporządzenie RODO. W tym czasie Meta zmieniła podstawę prawną, na jej podstawie posługując się danymi użytkowników, aby podsuwać im spersonalizowane reklamy. Dokładniej mówiąc, chodziło o dodanie do zasad korzystania z serwisu specjalnej klauzuli, która zmusza odbiorców do wyrażenia zgody na wykorzystanie ich danych.

Meta nie zgadza się z decyzją

DPC uznało, że Meta nie miała prawa do wprowadzania takich zmian oraz że nie powinna zawierać z użytkownikami kontraktów dotyczących ich danych. Firma zapowiedziała jednak, że zamierza odwołać się od wyroku. Nie wiadomo na razie, czy Meta nie będzie musiała zmienić swojego modelu biznesowego i sposobu wyświetlania reklam. DPC daje spółce trzy miesiące na dostosowanie się do przepisów unijnych.

Polecamy