Dzisiaj mamy: Środa, 22 Maj 2024

Zmiany w niemieckim prawie. Ważna informacja dla sprzedawców online

2023.01.11

Jak informuje portal internetowy dlahandlu.pl, od 1 stycznia 2023 operatorzy platform handlowych w Niemczech muszą zgłaszać swoich sprzedawców do Urzędu Skarbowego. Jest to o tyle istotna informacja, że 1/3 polskich sklepów internetowych działa na niemieckim rynku e-commerce. Co w takim razie musimy wiedzieć?

Konieczność przekazania informacji do Urzędu Skarbowego

Bundestag przyjął odpowiedni projekt ustawy w listopadzie 2022 roku ze względu na brak przejrzystości, jeżeli chodzi o sprzedaż na platformach typu marketplace. Wszedł on w życie wraz z rozpoczęciem kolejnego roku. Portale internetowe takie jak Ebay, Vinted czy Etsy zaczną przesyłać do Urzędu Skarbowego informacje na temat swoich sprzedawców, ale tylko w określonych przypadkach. Dlaczego? Celem jest zapobieganie oszustwom i eliminowanie niezarejestrowanych działalności, które nierzadko przynoszą duże przychody.

Sprzedaż na większą skalę

Warto wiedzieć, że okazjonalna sprzedaż na marketplace nie musi być zgłaszana do fiskusa. Wyjątek stanowią te sprzedaże, których wartość przekracza 2 tys. euro. Chodzi bowiem o sprzedaż na dużą skalę. Urząd Skarbowy otrzyma również informacje o sprzedawcach, którzy dokonają co najmniej 30 transakcji w ciągu roku. 

Polecamy