Dzisiaj mamy: Wtorek, 25 Czerwiec 2024

Sprzedajesz w Internecie? Sprawdź, czy powinieneś zapłacić podatek

2023.01.20

Podatek od sprzedaży w Internecie to kwestia, która zastanawia wielu z nas. Jak to właściwie wygląda, gdy wystawiamy przedmioty na Allegro, Vinted czy OLX? Kiedy musimy płacić fiskusowi, a kiedy nie? Przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

W jakich sytuacjach należy odprowadzić podatek?

Na początek warto wspomnieć, że w roku 2023 nic się nie zmieniło – obowiązują takie same przepisy, co wcześniej. Oznacza to, że wciąż mamy obowiązek informowania urzędu skarbowego o „odpłatnym zbycie rzeczy”, ale tylko wtedy, gdy zbywamy (sprzedajemy) przedmiot zanim upłynie okres sześciu miesięcy od pierwszego dnia następnego miesiąca po jego nabyciu. Oprócz tego, aby odprowadzenie podatku było konieczne, musimy zarobić na transakcji.

Szykują się zmiany

W lipcu zeszłego roku pojawiła się informacja o nowym projekcie Ministerstwa Finansów, który zakłada, że od 2024 roku platformy sprzedażowe (takie jak Allegro, Vinted czy OLX) będą zobowiązane, by przekazywać raporty do urzędów skarbowych. Do fiskusa nie trafią jednak informacje na temat sprzedających, którzy dokonali mniej niż 30 transakcji sprzedaży towarów za pośrednictwem platformy i których wynagrodzenie nie przekroczyło 2 tys. euro w danym okresie sprawozdawczym.

Polecamy