Dzisiaj mamy: Wtorek, 23 Kwiecień 2024

Spółka Vinted z ponad 5-milionową karą finansową od UOKiK

2022.05.10

fot. Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Litewska spółka Vinted otrzymała od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów karę w wysokości 5 mln zł. Postępowanie rozpoczęło się już w zeszłym roku i dotyczyło braku informacji o warunkach odblokowania pieniędzy ze sprzedaży oraz braku informacji o sposobie zakupu bez ponoszenia opłaty za „Ochronę Kupującego”.

Co zarzuca się grupie Vinted?

Z komunikatu wynika, że zarówno do UOKiK, jak i do Europejskiego Centrum Konsumenckiego wpłynęło wiele skarg na platformę sprzedażową vinted.pl. Prezes Tomasz Chróstny twierdzi, że brak przejrzystych informacji godził w zbiorowe interesy konsumentów i mógł przyczyniać się do ponoszenia przez nich strat finansowych. Działania litewskiej spółki zostały także poddane analizie przez CPCN (sieci współpracy organów państw europejskich).

Skargi od sprzedających

Skargi od sprzedających dotyczyły przede wszystkim tego, że dostęp do zarobionych pieniędzy może wymagać dodatkowych metod zweryfikowania tożsamości, o czym odbiorcy nie pozostali poinformowani w należyty sposób. W kwietniu 2022 spółka wprowadziła istotne zmiany na swojej platformie, co przyczyniło się do obniżenia kary. Ważne komunikaty pojawiły się w regulaminie i przy zakładaniu e-portfela. Zaktualizowane zostały też informacje zawarte w Centrum Pomocy.

Skargi od kupujących

Z kolei skargi od kupujących wiązały się z brakiem informacji na temat tego, jak zrezygnować z „Ochrony Kupującego”. Wybranie opcji „kup teraz” oznacza automatyczne naliczenie opłaty, która wynosi 2,9 zł plus 5% ceny. Spółka wciąż nie zrezygnowała z tej praktyki, dlatego UOKiK nakazał w swojej decyzji jej zaniechanie. Łącznie grupa musi zapłacić 5 360 447 zł i poinformować o decyzji oraz zakwestionowanych elementach w swoim serwisie i na Facebooku.

Źródło: https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=18513

Polecamy