Dzisiaj mamy: Czwartek, 18 Kwiecień 2024

Spadki akcji w LPP. Afera z Hindenburg Research

2024.03.18

Do prokuratury zostało złożone zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę LPP SA, jej akcjonariuszy i inwestorów giełdowych. Jego podstawą są nieprawdziwe bądź zmanipulowane informacje opublikowane w raporcie amerykańskiej firmy Hindenburg Research, która twierdzi, że LPP tylko z pozoru opuściło rynek rosyjski.

Sprawa w prokuraturze

LPP złożyło do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa po tym, jak akcje spółki dramatycznie spadły. Firma zaprzecza zarzutom, według których nie przestała prowadzić działalności w Rosji, dementując informacje znajdujące się w materiale Hindenburg Research. LPP twierdzi, że od 2022 roku nie kontroluje spółki rosyjskiej OOO Re Trading i prowadzonej przez nią działalności.

Granie na spadki

Amerykańska spółka inwestycyjna Hindenburg Research podaje, że w grudniu 2023 roku wysłała do sklepów „Far East Services” w Moskwie i Petersburgu tzw. tajemniczych klientów, którzy mieli odkryć, że sprzedawano w nich odzież taką samą jak ubrania z kolekcji jesienno-zimowej prezentowane w katalogach internetowych LPP. Hindenburg jednocześnie z wypuszczeniem raportu zapowiedział, że będzie grał na spadki LPP.

Polecamy