Niebawem wejdą w życie nowe przepisy o podatku VAT. Mogą mieć wpływ na rynek e-commerce
Zbliżają się zmiany przepisów o podatku VAT, a co za tym idzie – banki będą miały obowiązek przekazywać organom podatkowym informacje na temat transakcji e-commerce, które są związane z handlem transgranicznym. Zobowiązanie powstanie wówczas, gdy płatnik zrealizuje ponad 25 transakcji na kwartał dla tego samego odbiorcy.
Przyczyny powstania dyrektywy
Trwają prace nad dyrektywą 2020/284. Ma ona zapobiegać różnym nieprawidłowościom w kwestiach związanych z podatkiem VAT. Celem jest przede wszystkim uszczelnienie systemu opodatkowania transgranicznych transakcji internetowych. Może być więc istotna dla całej branży e-commerce. Obecnie problem stanowi różnica między rezydencją podatkową odbiorcy i dostawcy danego towaru. Opodatkowanie najczęściej ma miejsce w kraju odbiorcy, podczas gdy siedziba dostawcy znajduje się w innym państwie, co prowadzi do problemów z egzekwowaniem należności przez poszczególne kraje Unii Europejskiej.
Jakie warunki muszą zostać spełnione?
Po wejściu w życie nowych przepisów informacje o transakcjach e-commerce będą od razu trafiać do organów podatkowych. Obowiązek ich przekazania pojawi się wówczas, gdy odbiorca towaru zlokalizowany w jednym z państw członkowskich UE zapłaci za niego zagranicznemu dostawcy, jednak w ciągu kwartału musi zostać zrealizowanych 25 płatności transgranicznych na rzecz tego samego dostawcy. Banki będą też prowadzić kwartalną ewidencję płatności i odbiorców płatności, a zgromadzone dane znikną dopiero po trzech latach od zakończenia roku podatkowego, w którym nastąpiła płatność.