Dzisiaj mamy: Niedziela, 2 Październik 2022

Kolory w sklepie internetowym. Jakie barwy sprzedają?

2022.04.14

Dlaczego logo Allegro jest pomarańczowe, a logo Facebooka – niebieskie? Czy istnieje powód, dla którego luksusowe marki posługują się kolorem czarnym, a produkty reklamowane jako ekologiczne właściwie zawsze powiązane są z barwą zieloną? To nie przypadek, tylko umiejętne zastosowanie psychologii kolorów.

Barwy w dużej mierze decydują o tym, jak odbieramy dany produkt lub markę. Kolorystyka sklepu internetowego ma ogromny wpływ na wybory klientów, ich odczucia i nastrój podczas zakupów. Dlatego odpowiedni dobór kolorów to etap projektowania witryny, którego nie sposób pominąć.

Psychologia kolorów

Kolory wywołują skojarzenia, z których zazwyczaj nawet nie zdajemy sobie sprawy. Budzą w nas określone emocje – każda barwa wysyła inny sygnał, który można wykorzystać w e-marketingu i przy projektowaniu sklepu internetowego. Jakie znaczenia przypisuje się poszczególnym kolorom?

 • Czerwony – kojarzy się z energią, pasją, ekscytacją. To mocny, agresywny, dynamiczny kolor, który przyciąga, podnosi ciśnienie krwi, pobudza do działania. Dlatego to idealny kolor dla CTA i haseł typu „Wyprzedaż”, „Ostatnie sztuki” czy „Promocja kończy się za X godzin”. Zaostrza również apetyt – nie bez powodu Coca Cola czy KFC korzystają z tej barwy.
 • Pomarańczowy – budzi skojarzenia z energią, spontanicznością i młodością, a także przyjemnością. Rozbudza kreatywność i nastraja optymistycznie. Pobudza klientów do podejmowania szybkich decyzji, komunikuje również otwartość marki. Nie bez powodu kolor pomarańczowy pojawia się w logo Allegro czy AliExpress – ma skłaniać do szybkich zakupów pod wpływem chwili. Trafia przede wszystkim do młodych odbiorców.
 • Żółty – jest kolorem nieco kontrowersyjnym w marketingu. Jest to barwa ostrzegawcza, skupiająca uwagę. Może budzić zarówno niepokój, jak i ciekawość. Specjaliści od marketingu raczej odradzają jego wykorzystanie, jednak wiele marek stosuje go z powodzeniem – zwłaszcza w mediach czy wśród producentów zabawek dla dzieci. Kojarzy się z energią, pozytywnym nastawieniem, przyjemnością. Stanowi konkurencję dla barwy czerwonej, dlatego też świetnie nadaje się do wyróżniania istotnych informacji czy CTA.
 • Zielony – kolor natury, porządku, świeżości. Kojarzy się z dbaniem o zdrowie, ekologią, daje poczucie wspólnoty. To także kolor lata, odpoczynku i urlopu. Z tego też powodu często łączony jest z żółcią. To uspokajająca barwa, relaksująca i dająca poczucie bezpieczeństwa, dlatego chętnie wybierają go poważne instytucje, np. banki czy firmy powiązane z branżą medyczną. To bardzo dobry kolor dla CTA.
 • Niebieski – to barwa kojąca, uspokajająca, wzmacniająca poczucie bezpieczeństwa. Jest symbolem stabilności, profesjonalizmu i siły. To także kolor relacji – wykorzystują go największe platformy społecznościowe, takie jak Facebook czy Twitter. Wybierają go również marki stawiające na trwałość i solidność swoich produktów.
 • Fioletowy – kolor luksusu i bogactwa. Budzi skojarzenia z władzą, ale również szlachetnością i duchowością. To też kolor spokoju i kreatywności, a w dużym nasyceniu – ekstrawagancji. Jest to również barwa często wiązana z magią. Przyciąga uwagę przede wszystkim kobiet. Świetnie sprawdzi się na stronach www luksusowych, prestiżowych marek, a także tych zajmujących się innowacjami.
 • Czarny – to kolor budzący wielorakie skojarzenia. Z jednej strony wiązany z żałobą i złem, z drugiej – luksusem i elegancją. Jest bardzo uniwersalny i stabilny, kojarzy się też z tajemnicą. Łączony jest z wysoką inteligencją, klasą, siłą i powagą. Z tego powodu używają go marki luksusowe, drogie i prestiżowe – jest popularny zwłaszcza wśród firm sprzedających perfumy, samochody czy alkohole.
 • Biały – sterylny, higienicznie czysty, neutralny. To kolor spokoju, wyciszenia, minimalizmu. Kojarzy się z profesjonalizmem oraz luksusem. Zwiększa przejrzystość i czytelność. Biel chętnie wykorzystywana jest przez marki kosmetyczne, producentów środków higienicznych czy medykamentów, ale nie tylko – często sięgają po niego także producenci elektroniki.

Narzędzia wspomagające dobór kolorów na stronę www

Dziś stosunkowo łatwo dobrać pasujące do siebie kolory. Można skorzystać z generatorów palet kolorów, takich jak coolors.co, COLOURlovers albo Color Hunt. Oprócz tego istnieją narzędzia, które są bardzo pomocne w komponowaniu spójnej palety barw według teorii koloru wraz z odpowiednim odpowiednim doborem nasycenia:

 • Adobe Color
 • Paletton
 • Canva Color Wheel
 • Art in Context
Polecamy
Ecomersy basic
#EcomersyBasic #48: Reels. Co musisz wiedzieć o krótkich filmach na Instagram i Facebooka?

#EcomersyBasic #48: Reels. Co musisz wiedzieć o krótkich filmach na Instagram i Facebooka?

2022.09.30
Modę na krótkie, kreatywne filmiki zapoczątkował TikTok. Jako że aplikacja cieszy się tak ogromną popularnością, dwa konkurencyjne serwisy postanowiły przejąć od niej format niedługich video, dzięki którym można promować swoją markę i nie tylko. Na początku Reelsy pojawiły się na Instagramie, potem przyszedł czas na Facebooka. Jeżeli chcesz dowiedzieć się,...
#EcomesyBasic #47: White Hat SEO i Black Hat SEO, czyli dobre i złe techniki pozycjonowania

#EcomesyBasic #47: White Hat SEO i Black Hat SEO, czyli dobre i złe techniki pozycjonowania

2022.09.23
By sklep internetowy był dobrze widoczny w wyszukiwarce, musi zostać skutecznie wypozycjonowany. W tym celu stosuje się różne techniki SEO, które w określony sposób wpływają na miejsce witryny w wynikach wyszukiwania. Można je zwyczajowo podzielić na White Hat SEO oraz Black Hat SEO. Czym się od siebie różnią i które...
#EcomersyBasic #46: Czym jest customer experience?

#EcomersyBasic #46: Czym jest customer experience?

2022.09.16
Customer experience (w skrócie CX) to, najprościej mówiąc, suma doświadczeń klienta związanych z daną firmą. Obejmuje całość relacji na linii konsument-marka, od momentu uświadomienia sobie, że konkretna firma istnieje, aż do chwili ostatniej interakcji. Oznacza to, że właściwie każdy element tej relacji ma znaczenie. Celem jest optymalizacja doświadczeń klienta.
#EcomersyBasic #45: Czym jest breadcrumbs? Menu okruszkowe bez tajemnic

#EcomersyBasic #45: Czym jest breadcrumbs? Menu okruszkowe bez tajemnic

2022.09.09
Breadcrumbs (z ang. okruszki chleba) to inaczej forma nawigacji na stronie internetowej, która wskazuje, w jakim miejscu w witrynie obecnie się znajdujemy. Na pewno kojarzysz bajkę o Jasiu i Małgosi – jej bohaterowie rzucali za sobą okruszki chleba, aby upewnić się, że nie zgubią się w lesie i odnajdą drogę...