Dzisiaj mamy: Piątek, 21 Czerwiec 2024

Jak sobie radzić z atakami hakerskimi na Facebooku?

2021.09.08

Nierzadko musimy zmierzyć się z sytuacją, w której nasze konto na portalu społecznościowym zostaje zhakowane. Niestety, tego typu ataki stają się coraz częstsze, dlatego regularnie wzmacnia się zabezpieczenia, co jednak nie zawsze chroni przed hakerami. Sprawdź, co zrobić, jeżeli nie możesz się zalogować na Facebooka mimo wpisywania prawidłowego hasła.

Jak odzyskać hasło – instrukcja

Na początek spróbuj wejść na skrzynkę pocztową, przez którą logujesz się na portal. Prawdopodobnie nie uda Ci się na nią dostać, co będzie sygnałem, że haker przejął Twoje konto. W takim wypadku najlepiej wybrać opcję „pomoc i wsparcie”, a następnie „logowanie i hasło”. Pojawi się tam informacja: „Jeśli masz problem ze zmianą hasła, dowiedz się, jak uzyskać pomoc dotyczącą logowania i hasła”. Tam znajdziesz kilka opcji, które mogą Ci pomóc rozwiązać Twój problem, a Facebook udostępni dokładną instrukcję. Jeżeli natomiast udało Ci się dostać do skrzynki mailowej, wystarczy, że zmienisz hasło i wylogujesz się ze wszystkich urządzeń.

Lepsza ochrona konta

Ataki hakerskie mogą być niebezpieczne ze względu na próby wyłudzenia pieniędzy czy poufnych danych. Aby się przed nimi lepiej chronić, zdecyduj się na uwierzytelnienie dwupoziomowe, które dodatkowo zabezpieczy Twoje konto. Facebook przed każdą próbą zalogowania dostarczy wiadomość uwierzytelniającą (np. SMS) i poprosi o wpisanie kodu. Możesz to zmienić w ustawieniach prywatności, we wskazówkach dotyczących zabezpieczenia konta. Istnieje także opcja, która nazywa się kluczem zabezpieczeń. Jego rolę może odgrywać urządzenie USB z funkcją U2F.

Silne hasło

Podstawową kwestią, którą wiele osób ignoruje, jest mocne hasło. Niech to nie będzie Twoja data urodzenia czy imię. Warto również ustawić różne hasła w różnych miejscach w sieci. Pamiętaj o liczbach i znakach specjalnych (niektóre strony ich wymagają). Bardzo przydatne okażą się też menedżery haseł, takie jak Last Pass czy Dashlane. Użytkownikom systemu Apple na pomoc przyjdzie tzw. pęk kluczy iCloud, a korzystającym z Chrome'a – opcja synchronizacji.

Polecamy