Dzisiaj mamy: Czwartek, 6 Październik 2022

Identyfikacja wizualna marki. Dlaczego warto dbać o jej spójność?

2021.08.04

System identyfikacji wizualnej to wręcz kluczowa sprawa dla każdej firmy działającej w branży e-commerce. Decyduje o rozpoznawalności Twojej marki i zapisuje ją w świadomości klientów. Stanowi też informację o tym, co Twoja marka sobą reprezentuje i jakie są jej wartości. Identyfikacja wizualna to nie tylko ładne logo. Czym jest i dlaczego warto zadbać o jej spójność?

Czym jest identyfikacja wizualna marki?

Identyfikacja wizualna jest niezbędna do kreowania wizerunku marki. Ma wyróżnić ją spośród innych, konkurencyjnych marek i umożliwić klientom jej szybkie rozpoznawanie. Powinna odzwierciedlać charakterystyczne dla niej wartości, prezentować jej cechy i informować o jej mocnych stronach. By łatwo to zobrazować, możemy przywołać przykład takich marek, jak Coca-Cola, Apple czy Nike. Logo każdej z nich rozpoznajemy natychmiast. Zapewne większość z nas rozpoznałaby materiały pochodzące od tych marek nawet wtedy, gdy byłyby pozbawione logo. Są wyraziste i rozpoznawalne nie tylko dzięki znakowi graficznemu, lecz całemu systemowi identyfikacji wizualnej.

Spójna identyfikacja wizualna w branży e-commerce. Dlaczego jest tak ważna?

System identyfikacji wizualnej to kompleksowy zestaw narzędzi, które zapewniają marce rozpoznawalność. Ma ogromny wpływ na pierwsze wrażenie, jakie marka robi na klientach i jak daje się zapamiętać. Samo logo nie wystarczy! Oprócz niego potrzebny jest cały spójny system elementów, które będą nie tylko pasować do charakteru firmy, ale również będą wzbudzać określone emocje u klientów i mówić jak najwięcej o marce. Potrzebna jest też strategia komunikacji z klientami.

Spójny system identyfikacji wizualnej niesie ze sobą ogromne korzyści dla Twojej marki. Wyraziste i unikalne elementy pozwalają klientom wyłuskać Twoje produkty spośród natłoku konkurencji. Rozpoznawalność marki jest kluczem do rozwoju firmy – klient ma kojarzyć Twoje logo z konkretnymi odczuciami i wartościami. Przemyślany system identyfikacji pomaga budować zaufanie odbiorców. Tworzy narrację wokół Twojej firmy, zwiększa jej wiarygodność, komunikuje ważne dla niej wartości i w konsekwencji prowadzi do realnego zwiększenia zysków. Dzięki niemu nie tylko trzymasz blisko siebie obecnych klientów, ale również przyciągasz nowych.

Elementy systemu identyfikacji wizualnej

Logo marki to najważniejszy element systemu identyfikacji wizualnej. Powinno być podstawą dla całej reszty – wszystkie inne elementy graficzne powinny być dopasowane do niego, tak by niezależnie od medium (online oraz offline) marka była cały czas rozpoznawalna. Dla firm z branży e-commerce najważniejszymi elementami systemu identyfikacji wizualnej są przede wszystkim:

  • symbole graficzne marki – logo oraz logotyp,
  • charakterystyczne dla marki ozdobniki graficzne,
  • typografia podstawowa i uzupełniająca,
  • kolorystyka,
  • wzory materiałów reklamowych i marketingowych, wizytówek, papieru firmowego itp.,
  • oprawa graficzna strony internetowej oraz profili w mediach społecznościowych,
  • wzory opakowań.

Oprócz tego do systemu identyfikacji firmy można wliczyć również całą strategię komunikacji z klientami – konkretny styl konwersacji, zestaw zalecanych słów/sformułowań, reguły odpowiadania na wiadomości itp.

Podsumowanie

Identyfikacja wizualna powinna tworzyć opowieść o Twojej marce, wyróżnić ją na rynku i dać się zapamiętać odbiorcom. Spójny wizerunek firmy wzbudza zaufanie. Gdy jednoznacznie kojarzy się z Twoją działalnością, odpowiada charakterowi Twojej marki i przekazuje Twoje wartości, korzystnie wpływa na rozwój firmy, zwiększenie zasięgu i obrotów. A gdy całość sprawia, że zamiast konkurencji Twoja marka przychodzi klientowi na myśl jako pierwsza, to znak, że robisz to dobrze!

Polecamy
Ecomersy basic
#EcomersyBasic #48: Reels. Co musisz wiedzieć o krótkich filmach na Instagram i Facebooka?

#EcomersyBasic #48: Reels. Co musisz wiedzieć o krótkich filmach na Instagram i Facebooka?

2022.09.30
Modę na krótkie, kreatywne filmiki zapoczątkował TikTok. Jako że aplikacja cieszy się tak ogromną popularnością, dwa konkurencyjne serwisy postanowiły przejąć od niej format niedługich video, dzięki którym można promować swoją markę i nie tylko. Na początku Reelsy pojawiły się na Instagramie, potem przyszedł czas na Facebooka. Jeżeli chcesz dowiedzieć się,...
#EcomesyBasic #47: White Hat SEO i Black Hat SEO, czyli dobre i złe techniki pozycjonowania

#EcomesyBasic #47: White Hat SEO i Black Hat SEO, czyli dobre i złe techniki pozycjonowania

2022.09.23
By sklep internetowy był dobrze widoczny w wyszukiwarce, musi zostać skutecznie wypozycjonowany. W tym celu stosuje się różne techniki SEO, które w określony sposób wpływają na miejsce witryny w wynikach wyszukiwania. Można je zwyczajowo podzielić na White Hat SEO oraz Black Hat SEO. Czym się od siebie różnią i które...
#EcomersyBasic #46: Czym jest customer experience?

#EcomersyBasic #46: Czym jest customer experience?

2022.09.16
Customer experience (w skrócie CX) to, najprościej mówiąc, suma doświadczeń klienta związanych z daną firmą. Obejmuje całość relacji na linii konsument-marka, od momentu uświadomienia sobie, że konkretna firma istnieje, aż do chwili ostatniej interakcji. Oznacza to, że właściwie każdy element tej relacji ma znaczenie. Celem jest optymalizacja doświadczeń klienta.
#EcomersyBasic #45: Czym jest breadcrumbs? Menu okruszkowe bez tajemnic

#EcomersyBasic #45: Czym jest breadcrumbs? Menu okruszkowe bez tajemnic

2022.09.09
Breadcrumbs (z ang. okruszki chleba) to inaczej forma nawigacji na stronie internetowej, która wskazuje, w jakim miejscu w witrynie obecnie się znajdujemy. Na pewno kojarzysz bajkę o Jasiu i Małgosi – jej bohaterowie rzucali za sobą okruszki chleba, aby upewnić się, że nie zgubią się w lesie i odnajdą drogę...