Dzisiaj mamy: Czwartek, 18 Kwiecień 2024

Grudniowy BaseLinker Index. Znamy najważniejsze dane

2024.01.10

Z najnowszego odczytu BaseLinker Index wynika, że w grudniu 2023 roku wskaźnik kondycji polskiego e-commerce wyniósł 140 punktów. Analiza danych indeksu pokazuje, że sprzedaż online w tym miesiącu była wyższa od tej przed rokiem o 2,4%. Co składa się na ten wynik?

Grudzień słabszy niż listopad?

BaseLinker Index bazuje na danych o sprzedaży prowadzonej przez 3 tys. firm prowadzących sprzedaż internetową za pośrednictwem platformy BaseLinker. Odpowiadają one za znaczną część obrotów polskiego e-commerce. Wartość bazowa na poziomie 100 pkt, będąca punktem odniesienia dla odczytów indeksu w kolejnych miesiącach, została ustalona na podstawie danych o sprzedaży ze stycznia 2022 roku. Najnowszy BaseLinker Index jest wyraźnie niższy niż w listopadzie – w tamtym miesiącu wynosił on rekordowe 150 pkt.

Cross-border zyskuje na znaczeniu

Na wcześniej wspomniane 140 pkt. składa się 1,4-procentowy wzrost liczby zamówień rdr. oraz wzrost średniej wartości zamówienia do 179 zł (1% rdr.). W odniesieniu do listopada 2023 najnowszy odczyt BaseLinker Index odznacza się spadkiem sprzedaży o 6,5% – składa się na to zmniejszenie średniej wartości zamówienia o 9,3% przy wzroście liczby zamówień o 3,1%. Grudniowe dane pokazują, że sprzedaż za granicę napędza polski e-handel – jej wartość zwiększyła się o niemal 13%.

Polecamy