Dzisiaj mamy: Wtorek, 25 Czerwiec 2024

Fast fashion zostanie ukrócone? Nowy pomysł w Parlamencie Europejskim

2023.06.05

W czwartek 1 czerwca br. Parlament Europejski zagłosował za przepisami, które pozwolą na skuteczną walkę z nadprodukcją tekstyliów i ubrań oraz nadmiernym konsumpcjonizmem. Jak donosi Gazeta Wyborcza, za ograniczeniem fast fashion (szybkiej mody) opowiedziało się 600 osób, a przeciw – jedynie 17.

Ile ubrań kupują Europejczycy?

Jak informuje Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego, w ostatnich kilku dekadach ilość ubrań kupowanych przez mieszkańców UE wzrosła aż o 40%. W samym 2020 roku nabyli oni 6,6 mln ton ubrań i butów, co daje 14,8 kg na głowę i średnią kwotę 820 euro. Ponad 1,3 mln ton zużytych ubrań eksportowanych jest do krajów Afryki i Azji, a część kończy na wysypiskach. Producenci często palą odzież, a tylko 1% ubrań przetwarza się na nowe produkty.

Celem ponowne wykorzystanie

Parlament Europejski dąży do tego, by odzież od samego początku projektowana była z myślą o gospodarce w obiegu zamkniętym. Musi więc być trwalsza i wykonana z materiałów odpowiednich do recyklingu. Powinna też być łatwa do naprawy. PE jest także za tym, aby producenci oferowali konsumentom usługi konserwacji lub naprawy towarów. Unijny politycy chcą również zakazać spalania towarów niesprzedanych lub pochodzących ze zwrotu.

Polecamy